Zakopane
Sport
Międzynarodowe Zawody Narciarskie o Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny – nieco historii
Autor: Jacek Kapłan Czech
Od 1946 roku rozgrywane są Międzynarodowe Zawody Narciarskie o Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. Bronek i Helena to dwoje sportowców – patriotów, którzy ponieśli śmierć z rąk hitlerowskich najeźdźców. Oboje zginęli w kwiecie wieku.
Bronek Czech dla mnie Wujek Bronek – brat mojej Mamy Janiny był najwszechstronniejszym sportowcem w historii narciarstwa polskiego. Osiągał doskonałe wyniki na zawodach krajowych i zagranicznych, zarówno w konkurencjach klasycznych jak i alpejskich. Dlatego też w pierwszych zawodach o Jego Memoriał zwyciężał zawodnik, który uzyskał największą ilość punktów w czwórboju, w skład którego wchodził bieg, skok, zjazd i slalom. Kobiety startowały w zjeżdzie i slalomie.
Dopiero od 1952 roku rozdzielono czwórbój na kombinację alpejską i klasyczną (dla kobiet kombinację alpejską) oraz rozszerzono program o bieg płaski kobiet – 10 km i otwarty konkurs skoków dla mężczyzn.
Od 1953 roku zawody o Memoriał odbywają się w obsadzie międzynarodowej. Do programu dodano bieg otwarty – 15 km dla mężczyzn. W roku tym obok Polaków startowali w zawodach narciarze Czechosłowacji, NRD i Węgier.
W 1954 roku regulamin uległ dalszemu rozszerzeniu – Zamiast kombinacji alpejskiej wprowadzono trójbój dla kobiet i mężczyzn (łączna punktacja za zjazd, slalom i gigant), pozostawiając otwarty konkurs skoków i kombinację klasyczną (mężczyzn) i bieg – 10 km (kobiety). W zawodach obok gospodarzy startowali narciarze z Austrii, Czechosłowacji i Węgier.
W 1955 roku program jubileuszowych – X Zawodów o Memoriał wyglądał następująco: dla kobiet – trójbój (slalom, gigant i zjazd) bieg rozstawny 3 x5 kmi bieg płaski –10 km. Dla mężczyzn: trójbój, bieg rozstawny 4 x10 km i bieg dystansowy 30 km, otwarty konkurs skoków i kombinacja klasyczna (bieg i skok). W zawodach startowali Czesi, Węgrzy, zawodnicy NRD, Austrii, Francji i Polski.
W 1956 roku i w latach kolejnych program zawodów był podobny. O wzroście popularności imprezy zagranicą świadczy fakt, iż z roku na rok powiększa się liczba zawodników i reprezentowane są kolejne państwa takie jak: RFN, Włochy, Szwajcaria, Finlandia, Rumunia, Bułgaria, Hiszpania, USA itd.
W Memoriale startowali zawodnicy ze ścisłej światowej czołówki, gdyż był on jednym z ważniejszych punktów w kalendarzu narciarskich zawodów FIS.
W 1974 roku w ramach Memoriału rozegrano Puchar Świata w slalomie specjalnym, który odbył się na stoku slalomowym Nosal.
Do początku lat 80-tych była to największa impreza narciarska organizowana w powojennej Polsce. Dla zawodników polskich udział w Memoriale był wielkim wyróżnieniem, mogli w nim startować tylko czołowi zawodnicy – reprezentanci naszego kraju. Najbardziej znanymi i utytułowanymi zawodnikami polskimi zajmującymi czołowe miejsca w Memoriale byli między innymi:
Jan Gąsienica Ciaptak
Barbara Grocholska Kurkowiak
Stefan Dziedzic
Józef Krzeptowski – Daniel
Stefania Biegun
Tadeusz Kwapień
Jan Kula
Józef Rysula
Maria Kowalska
Józefa Pęksa Czerniawska
Weronika Budny
Ranga Memoriału była porównywalna z rangą rozgrywanych obecnie zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. W Komitecie Organizacyjnym miasta Zakopanego zasiadali wszyscy włodarze miejscy, dyrektorzy przedsiębiorstw, firm i instytucji państwowych.
Ceremonie otwarcia Memoriału w latach czterdziestych i pięćdziesiątych odbywały się na stadionie imienia Bronisława Czecha pod dużą skocznią na Krokwi. Obecnie imię Bronisława Czecha nosi Zespół Skoczni Narciarskich Średnia Krokiew. Patronem tego obiektu został Bronek w setną rocznicę swoich urodzin 25 lipca 2008 roku. Bronisław Czech jest także patronem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, 12 szkół oraz 22 hufców harcerskich.
Stan Wojenny i następne trudne lata kryzysu oraz brak dotacji spowodowały powolny upadek tej jakże ważnej dla Zakopanego imprezy sportowej. Ostatnie zawody o Memoriał rozgrywane w konkurencjach klasycznych i alpejskich odbyły się w1994 roku.
Od kilku lat Tatrzański Związek Narciarski ponownie zajął się organizacją Międzynarodowych Zawodów Narciarskich o Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. Rozgrywane są one co roku w konkurencjach alpejskich i znajdują się w kalendarzu zawodów FIS. Przez ostatnie lata Memoriał rozgrywany jest na stoku Kompleksu narciarskiego Harenda.
W dniu 19 lutego 2009 roku w slalomie rozgrywanym w ramach Memoriału wystartowało 8 zawodniczek z pierwszej trzydziestki Pucharu Świata. Nareszcie po wielu latach obsada wśród kobiet była znacząca (relacja - http://www.archiwum.watra.pl/rozne/zakopane2/memorial_czecha2.html)
UWAGA! Zawody Narciarskie o Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny z powodu żałoby narodowej zostały przeniesione i zostaną rozegrane w dniach 4 - 5 kwietnia na Harendzie, a w przypadku braku śniegu na Kasprowym Wierchu.
Zapraszamy!
- Aniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa. 13 zł
- Poduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm. 100 zł
- Torebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...70 zł
- Międzynarodowe Zawody Narciarskie o Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny – nieco historiiAutor zdjęć: Archiwum rodzinne Jacka Kapłana Czechaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 10
- Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny na Harendzie
- Piękna Helena Marusarzówna – w 70-lecie śmierci...
- Bronisław Czech (1908-1944) – człowiek wielu pasji...
- Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny na Harendzie
- Rocznica urodzin Bronisława Czecha