Skrzypne
Wiadomości
Sukces Kacpra Gromali
Autor: Władysław Tylka
Uczeń I klasy gimnazjum ze Skrzypnego Kacper Gromala zajął I miejsce w kategorii juniorów młodszych, zdobywając Puchar Polski Modeli Szybowców Sterowanych Mechanicznie klasy F1E. W zawodach drużynowych w Gliwicach wraz z kolegą Janem Kabacińskim wywalczyli wicemistrzostwo Polski.
W dniu 3 października ZSPiG w Skrzypnem odbyło się spotkanie gimnazjalistów z mistrzem, któremu gratulacje przekazał wychowawca Pan Władysław Tylka, a ksiądz kanonik Edward Cygal proboszcz Skrzypnego wręczył nagrodę pieniężną osobiście ufundowaną.
Od szkoły na spotkaniach z uczniami gimnazjum i podstawówki zostały wręczone nagrody książkowe przez dyrektor Panią Marię Tylkę.
Kacper Gromala mimo młodego wieku jest zawodnikiem z kilkoma znaczącymi tytułami. W roku 2011 zajął 3 miejsce w Pucharze Polski, które podobnie jak w 2012 r. organizowane były przez Aeroklub Polski według zasad określonych przez Międzynarodową Federację Aeronautyki (FAI). System pucharowy składa się z kliku zawodów organizowanych na terenie Polski, gdzie zawodnik klasyfikowany jest według zajętego miejsca i zdobywa punkty do klasyfikacji końcowej. Kategoria F1E modeli sterowanych prętem magnetycznym (modeli z kompasem) wykorzystujących zjawiska atmosferyczne jak: wiatr, prądy wznoszące na Podhalu została reaktywowana w 1957 r. przez Wiesława Jakubowskiego, a następnie przez Tadeusza Wiśniowskiego. W kategorii tej W Polsce były rozgrywane zawody rangi Mistrzostw Świata (dwukrotnie) i Europy.
Z pracowni modelarskiej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury (obecnie Powiatowego Centrum Kultury) wyszło wielu utalentowanych nowotarskich modelarzy – wielokrotnych Mistrzów Polski, Europy i Świata.
Wujek Kacpra Jacek Pawlik w 1997 r. w Czechoslowacji wywalczył tytuł Wicemistrza Świata.
Kacper uczęszcza na zajęcia w PCK w Nowym Targu. Zbudowane modele według wskazań doświadczonego instruktora Pana Bogusława Kudasa, wraz z umiejętnościami Kacpra odnoszą sukcesy w rankingu młodych konstruktorów i zawodników. Kacper na zawody zabiera 3 szybowce o rozpiętościach skrzydeł: szybki (170 cm), średni (210cm), wolny (260cm). Wykorzystuje ten, który najbardziej odpowiada aktualnym warunkom atmosferycznym.
Na częste zawody w ciągu roku z Kacprem wyjeżdża instruktor (pełni rolę trenera), ojciec i osoby towarzyszące.
Zaawansowane modelarstwo jest dyscypliną sportową, która jak każda dyscyplina sportowa potrzebuje środków finansowych. Kacper z instruktorem i rodzicami liczą, że w nadchodzącym sezonie pojawią się sponsorzy dla tej zasłużonej dyscypliny sportowej.
- Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne 2:21 2 Krzesane 4:26 3 Janosikowe 5:44 4 Ozwodne zbojnickie 2:24 5 Duchowe 4:55 6...40 zł
- Okładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...30 zł
- Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł