Rozmaitości
Patronat medialny WATRA
Uwaga konkurs! Do wygrania "Przewodnik przyrodniczy po Tatrach Polskich"
Autor: AKS
W styczniu pod patronatem medialnym Podhalańskiego Serwisu Informacyjnego WATRA ukazał się wydany przez TPN "Przewodnik przyrodniczy po Tatrach Polskich" Tomasza Skrzydłowskiego. Jest to drugie, poprawione, uzupełnione i całkowicie przepracowane wydanie pozycji "Zwierzęta i rośliny. Przewodnik po Tatrach Polskich", która ukazała się w 2010 roku. Nowa edycja ma mniejszy, poręczny format, który zachęca, aby książkę wziąć do plecaka czy schować do kieszeni. W naszym konkursie do wygrania są 4 egzemplarze książki ufundowane przez Tatrzański Park Narodowy.
Książki "Przewodnik przyrodniczy po Tatrach Polskich" autorstwa Tomasza Skrzydłowskiego rozlosujemy wśród osób, które do środy 17 kwietnia do godz. 20.00 na adres konkurs@watra.pl przyślą maila z poprawną odpowiedzią na konkursowe pytanie. Nagrody prześlemy pocztą.
Konkursowe pytanie brzmi: Jakie zwierzę jest uznawane za najbardziej charakterystyczne dla Tatr i jest także symbolem TPN-u i słowackiego TANAP-u?
W mailu proszę podać imię, nazwisko, adres oraz telefon kontaktowy.
Książka Tomasza Skrzydłowskiego to obszerne kompendium wiedzy przyrodniczej, ale nie tylko. Zawiera liczne informacje o dziejach poznania przyrody Tatr, historii jej ochrony, o ludziach, którzy Tatrom poświęcili swoje życie. W części ogólnej znajdziemy systematyczny opis aktualnej wiedzy o klimacie, glebach, szacie roślinnej i świecie zwierząt, a także o stosunku człowieka do przyrody i jego wpływie na zmiany w niej zachodzące. Lekkie pióro i przystępna forma sprawiają, że ta część jest zajmującą lekturą, bogatą w liczne przykłady łatwe do zaobserwowania przez zwykłego turystę. Wiedza szczegółowa przekazana jest w opisach 28 tras z licznymi ich wariantami. Nie są to opisy teoretyczne. Autor, prowadząc nas niemal za rękę przez świat przyrody tatrzańskiej, zachęca, aby pochylić się nad każdym przejawem życia. Pokazuje co i gdzie rośnie – świat kwiatów, traw, drzew przestaje być anonimowym elementem krajobrazu, unaocznia skomplikowane zależności, tłumaczy co, jak i dlaczego.
Książkę ilustruje blisko 800 barwnych fotografii, map i rysunków, co sprawia, że chętnie ją przewertujemy w domu, a jeszcze chętniej sięgniemy do niej na trasie wycieczki.
Niezwykle cennym dodatkiem jest atlas roślin tatrzańskich, pokazujący i schematycznie opisujący ponad 300 gatunków roślin, na które możemy natrafić na tatrzańskim szlaku. To największe jak do tej pory popularne zestawienie tatrzańskiej flory. Alfabetyczny układ jest ściśle powiązany z opisami tras: przeczytawszy tam informację o konkretnym gatunku, łatwo odszukamy go w atlasie, a na podstawie fotografii bez większego trudu zidentyfikujemy.
Książkę można kupić między innymi w internetowej księgarni TPN.
- Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne 2:21 2 Krzesane 4:26 3 Janosikowe 5:44 4 Ozwodne zbojnickie 2:24 5 Duchowe 4:55 6...40 zł
- "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...40 zł
- Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm. 16 zł