Zakopane
Rozmaitości
Zakopiański OFFSET z Tauronem: młodzież zasadziła drzewa na Zoniówce
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
4 000 buków, jodeł, świerków, lip i klonów posadziła w ciągu dwóch dni w strefie ochronnej wokół Zakładu Utylizacji Odpadów na Zoniówce młodzież z zakopiańskiego Gimnazjum nr 2. Z pomocą przyszły także VIP-y. Z łopatami i sadzonkami w ręku na Zoniówce zjawili się sportowcy: Dariusz Goździak - pięcioboista nowoczesny, złoty medalista olimpijski, Franciszek Gąsienica Groń – narciarz, medalista olimpijski, snowboardzistka Jagna Marczułajtis oraz młoda kadra Ruchu Chorzów, a także przedstawiciele Urzędu Miasta Zakopane na czele z burmistrzem Januszem Majchrem, GOPR-owcy, przedstawiciele Fundacji Aeris Futuro oraz firmy Tauron Polska Energia S.A., czyli sponsora akcji. Imprezę poprowadził Krzysztof Trebunia-Tutka, który wraz z młodymi muzykantami góralską nutą zachęcał wszystkich do pracy.
Inicjatorem zakopiańskiego Offsetu jest Gimnazjum nr 2 w Zakopanem uczestniczące w projekcie ACT ECO, który inspiruje młodzież do podejmowania działań pro-ekologicznych we własnym środowisku. I to właśnie członkowie ACT ECO TEAM będą nadal dbać o posadzone z taki trudem drzewka, tak aby kiedyś w tym miejscu wyrósł piękny las. Dla uczestników akcji oprócz satysfakcji, nagrodą był piknik i pyszny poczęstunek, który na tę okazję przygotował Pensjonat Litworówka z Poronina. Akcji patronował Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.
- Mamy cztery żywioły – woda, ziemia, powietrze i ogień. Te cztery żywioły są nam niezbędne do życia. Musimy o nie dbać i korzystać z nich tak, żeby wystarczyły dla przyszłych pokoleń. Dzisiaj właśnie sadzone przez nas drzewa będą symbolizowały te cztery żywioły. Będziemy sadzić je w ziemi, będziemy dbać o wodę, która tuż obok przepływa i o powietrze, które nas otacza, tak żeby te drzewa dawały nam dużo pozytywnej energii – mówiła podczas oficjalnego rozpoczęcia akcji Joanna Mieszkowicz, prezes Fundacji Aeris Futuro.
Głos zabrała także Barbara Szarota, nauczycielka z Gimnazjum nr 2, autorka i koordynatora projektu ACT ECO. - W Gimnazjum nr 2 od dwóch lat prowadzimy projekt o nazwie Act Eco. Naszą inicjatywą chcemy uwrażliwiać młodzież szkolną i środowisko lokalne na problemy ekologiczne i zachęcać do pozytywnych działań na rzecz ochrony środowiska i do włączania się w światowe kampanie ekologiczne. W ciągu dwóch lat zorganizowaliśmy sześć wystaw ekologicznych, przeprowadziliśmy pięć konkursów. Zaczęliśmy działalność mocnym akcentem. W 2008 r. wzięliśmy udział w kampanii Unii Europejskiej „Ty też masz wpływ na zmiany klimatu” i zostaliśmy wyróżnieni przez komisarza UE za realne osiągnięcia. Potem zostaliśmy zwycięzcą konkursu „Be a Changer”. Co roku przeprowadzamy pod egidą ONZ kampanię Dzień Ochrony Środowiska. Dwa lata temu zwróciłam się z prośbą do burmistrza o wyznaczenie działek na posadzenie drzew. Uzyskałam pozytywną odpowiedź i właśnie na tym terenie się znajdujemy. Piękna idea sadzenia drzew, poparta konsekwentnym i solidarnym działaniem wszystkich partnerów doprowadziła nas dzisiaj do tego wspaniałego finału. Jest to pierwsze tego typu obywatelskie oddolne działanie na naszym terenie. Wpisujemy się nim także w ogólnoświatową akcję „Miliard drzew dla planety” – opowiadała o ACT ECO i jego działaniach Barbara Szarota.
Idee ekologiczne tego dnia promowała także Jagna Marczułajtis. – Niezmiernie miło mi, że zostałam zaproszona do udziału w tej akcji. Sama bardzo wspieram takie poczynania. Różne negatywne działania na kuli ziemskiej powodują bowiem, że nie ma gdzie jeździć na desce i na nartach, a wielu z was, tak jak ja, lubi to robić. Kiedy sadzimy drzewka, to w jakiś sposób chronimy się przed tymi zagrożeniami. Każdy w swoim ogródku powinien mieć kilka drzewek, które będą chronić nasze życie i życie naszych dzieci. Tak, aby również przyszłe pokolenia mogły się nadal cieszyć zima, dzięki powstrzymaniu globalnego ocieplenia – przekonywała snowboardzistka.
Pierwsze drzewko symbolicznie zasadził burmistrz Janusz Majcher wraz z Franciszkiem Gąsienicą Groniem. – Myślę, że wielu z was będzie tu wracało po latach i wspominało dzisiejszy dzień – dzień wspólnego sadzenia drzew. To jest wielka sprawa i życzę wam tego, abyście po latach mieli olbrzymią satysfakcję mogąc stwierdzić: to ja sadziłem – mówił burmistrz.
Z Gimnazjum nr 2 nawiązała współpracę Fundacja AERIS FUTURO, która włączyła się także w akcje sadzenia drzew. Fundacja zajmuje się skutecznym przeciwdziałaniem globalnym zmianom klimatu, ochroną i zwiększeniem różnorodności biologicznej i krajobrazowej, wspieraniem rozwoju społeczności lokalnych oraz promowaniem odpowiedzialnego biznesu. Od 2009 współpracuje z firmą TAURON Energia Polska, z którą to posadziła 16000 drzew w Karkonoskim i Ojcowskim Parku Narodowym.
– Fundacja realizuje program „Czas na las”, w którym zachęcamy różne instytucje i osoby, aby razem z nami sądziły drzewa. Szukamy potrzeb lokalnych i dzięki ACT ECO oraz naszemu sponsorowi postanowiliśmy posadzić drzewa również tutaj – blisko składowiska odpadów, a także blisko TPN-u. Chcemy, by służyły one lokalnym mieszkańcom, a także w aspekcie globalnym przeciwdziałały zmianom klimatu. Zakopane i TP, to ewenement na skale naszego kraju. Stan środowiska wokół parku jest niezmiernie istotny. To jak mieszkańcy szanują przyrodę, ma przecież wpływ na dziedzictwo przyrodnicze, które pozostanie dla przyszłych pokoleń – wyjaśniała Joanna Mieszkowicz.
- Dla firmy Tauron ekologia jest bardzo ważna i nie tylko w takim aspekcie jak dzisiaj, czyli sadzenia drzewek i offsetowania. Tauron wykonuje bowiem szereg innych działań proekologicznych w przemyśle – są to instalacje odsiarczania w elektrowniach i elektrociepłowniach oraz spalarnie biomasy. Ponad połowa naszych bloków energetycznych jest już wyposażona w kotły do spalania biomasy. Są to również działania na rzecz odnawialnych źródeł energii. Mamy 35 elektrowni wodnych, myślimy też o farmach wiatrowych. Ekologia odgrywa więc dla nas dużą rolę i nakłady na takie działania są bardzo wysokie. Dzisiejsza akcja jest wielopoziomowa - są tu przedstawiciele świata kultury, sportowcy, których sponsorujemy, GOPR, z którym także współpracujemy. Poprzez fundację AERIS FUTURO robimy coś także dla rodzinnych domów dziecka i dla edukacji młodego pokolenia. Te wszystkie działania łączą się ze sobą. A my mamy z tego i tę korzyść, że offsetujemy się, czyli w pewien sposób równoważymy skutki emisji – mówił Jacek Sakrejda reprezentujący firmę Tauron Polska Energia S.A.
- Wisiorek "Trójeczka"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm. 50 zł
- Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują: Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...40 zł
- Spinka góralska XXMetalowa mała spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 3 cm, długość (z przekolacem) 7 cm. 220 zł
- Zakopiański OFFSET z Tauronem: młodzież zasadziła drzewa na ZoniówceAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 192