Zakopane
Rozmaitości
Wystawa ekologiczno-edukacyjna w Gimnazjum nr 2
Autor: Act Eco Team
Uczniowie realizujący autorski Projekt ACT ECO w Gimnazjum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera zaprezentowali kolejną wystawę ekologiczno–edukacyjną, tym razem pod tytułem: „Segreguj razem z nami - to się opłaca”.
Wystawa została otwarta na początku roku szkolnego, inaugurując szkolny program segregacji odpadów i można się z nią nadal zapoznawać w szkolnej świetlicy. Natomiast we wtorek 17 listopada, w dniu wywiadówki, wystawę mogli obejrzeć rodzice naszych uczniów.
Projekt ACT ECO, przy pomocy swoich inicjatyw, chce uwrażliwić młodzież szkolną oraz środowisko lokalne na problemy ekologiczne oraz zachęcić do podejmowania pozytywnych działań na rzecz ochrony środowiska oraz do włączania się, choćby symbolicznie, w ogólnoświatowe akcje, takie jak te w których bierze udział wraz z uczniami Gimnazjum nr 2: „Ty też masz wpływ na zmiany klimatu”, „Miliard Drzew dla Planety” czy „Światowy Dzień Środowiska”.
Celem wystawy „Segreguj z nami” jest zwrócenie uwagi na ekologiczne i ekonomiczne korzyści płynące z sortowania odpadów. Dzięki recyklingowi zmniejszamy zużycie surowców naturalnych oraz oszczędzamy energię, co jest ważne dla naszej planety. Segregacja „śmieci” ma również przełożenie na nasz domowy budżet, albowiem segregując zmniejszamy objętość odpadów, a co za tym idzie, koszty ich wywozu i utylizacji.
Wystawa została przygotowana na podstawie publikacji powstałej na zlecenie Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Autorzy: teksty - Anna Tarkowska, zdjęcia - Janusz Moczulski, opracowanie graficzne - Marek Duszyński.
Jednocześnie, z nadejściem kolejnego sezonu grzewczego, ACT ECO Team zwraca się z gorącą prośbą do wszystkich mieszkańców naszego miasta, aby nie spalali śmieci w kotłowniach domowych, ponieważ wyzwalający się dym jest bardzo niebezpieczny dla środowiska i trujący dla ludzi.
Szczególnie groźne jest spalanie tworzyw sztucznych, powodując utlenianie się do atmosfery: CO2, cyjanowodoru, fosgenu, tlenków azotu, dwutlenku siarki, par metali ciężkich i dioksyn.
Najniebezpieczniejsze są dioksyny – prawdopodobnie najgroźniejsze ze znanych człowiekowi trucizn. Są one 10 tysięcy razy bardziej trujące od cyjanku potasu. Są rakotwórcze, działają mutagennie, mogą wywołać poronienia.
Zanim spalimy nasze śmieci, pomyślmy o swoim zdrowiu, a także o zdrowiu naszych bliskich i sąsiadów!
ACT ECO Team: Agnieszka Gąsienica Daniel, Natalia Gąsienica Łuszczek, Aneta Konior, Łukasz Daniel, Marcin Brzóska, Bartek Gąsienica, Andrzej Kozerski, Daniel Mickowski, Paweł Moniczewski.
Barbara Szarota - koordynator Projektu ACT ECO
Joanna Straczek - artysta plastyk - nauczyciel plastyki i techniki
- Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...40 zł
- Wystawa ekologiczno-edukacyjna w Gimnazjum nr 2Autor zdjęć: Act Eco Teamobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 8