Rabka-Zdrój
Zaproszenia
XII Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia
Autor: Czesław Bajer
W sobotę 16 sierpnia 2014 r. już po raz dwunasty w Rodzinnym Parku Rozrywki „Rabkoland” w Rabce-Zdroju odbędą się Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia.
O gumie
Guma balonowa ma przeszło 80 lat. Została wymyślona przez Amerykanina o nazwisku Walter Diemer, który nazwał ją Dubble Bubble. Rekord Świata w dmuchaniu balonów z gumy do żucia należy do Amerykanki Aity Cambridge i wynosi 35,5 cm. Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie odbyły się w sierpniu 2003 roku w USA.
Mistrzostwa w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia
W 2003 roku Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych z siedzibą w Rabkolandzie postanowiło wprowadzić tą imprezę na stałe w kalendarz imprez najpopularniejszego na Podhalu parku rozrywki.
Pierwsze mistrzostwa Polski w tej niecodziennej dyscyplinie odbyły się 1 czerwca 2003 roku z udziałem 486 zawodników, a historycznym pierwszym Mistrzem Polski został Brunon Czerwiński (14 lat) z gminy Bliżyn – wydmuchując balon o średnicy 20 cm. Rekordowego balona wydmuchano jednak 4-lata później w 2007 roku, a wynik 23,5 cm pozostaje nie pobity do dziś. Arcymistrzem w dmuchaniu balona uznaje się więc Lucynę Chuderską, która z wspomnianym wynikiem zostaje do dziś niedościgniona.
Głównym celem zawodów jest dobra zabawa i zostanie po wsze czasy zapisanym w kronikach -balonowym mistrzem. Aby lepiej zmotywować zawodników, przewidziane są dla nich nagrody w postaci dyplomów, pucharów i nagroda pieniężna dla mistrza. Należy tylko żuć gumę z której zrobić balona przez 10 minut.
Długi weekend w Rabkolandzie
W tym roku Mistrzostwa odbędą się po raz pierwszy w trzecią sobotę sierpnia.
Impreza została przeniesiona z czerwca, na miejsce Mistrzostw Polski w jeździe na muszlach klozetowych. Klozety chwilowo zniknęły z Rabkolandu.
Mistrzostwa w Dmuchaniu Balona będą w tym roku częścią długiego weekendu w Rabkolandzie. Dzień wcześniej (15 sierpnia) na scenie głównej przez cały dzień będzie występował Teatr Bajdurka, a dzień później czyli 17 sierpnia odbywać się będzie Akademia Magii z Iluzjonistą Rafałem Mulką.
Udział w Mistrzostwach jest bezpłatny, wystarczy opłacić bilet wstępu do parku w wysokości 2 złotych.
Bilet upoważnia również do odwiedzenia dwóch muzeów oraz uczestniczenia we wszystkich występach na terenie Rabkolandu, jak np. Teatr Pacynka, który odbywają się każdego dnia.
Ubiegłoroczne mistrzostwa zgromadziły w Rabkolandzie 80 uczestników. W rozgrywce finałowej udział wzięło 45 zawodników, a największe balony wydmuchali wówczas:
1 miejsce i tytuł Mistrza Polski 2013 Ewa Majewska z m. Stróża, lat 37 wynik 22,8 cm
2 miejsce i tytuł I Wicemistrz Polski 2013 Bartłomiej Ślósarczyk z m. Rabka-Zdrój, lat 20 wynik 20,6 cm
3 miejsce i tytuł II Wicemistrz Polski 2013 Joanna Muniowska z m. Dąbrowa Górnicza, lat 39 wynik 19,5 cm
Plan Mistrzostw
Aby otrzymać imienny certyfikat rekordu należy wydmuchać balon o średnicy ponad 23,5 cm.
Nagrody:
I miejsce- tytuł mistrza Polski, puchar, dyplom, 300 zł, okolicznościowy zegar, gwarantowany wpis do XIII księgi Polskie Rekordy i Osobliwości,
II miejsce - puchar, dyplom, okolicznościowy zegar, gwarantowany wpis do XIII księgi Polskie Rekordy i Osobliwości,
III miejsce - puchar, dyplom, okolicznościowy zegar, gwarantowany wpis do XIII księgi Polskie Rekordy i Osobliwości,
I-X miejsca – maskotka oraz XII księgę Polskie Rekordy i Osobliwości. Wszyscy zawodnicy otrzymują certyfikaty balonowca.
Przebieg imprezy:
• Mistrzostwa odbędą się 16 sierpnia 2014r. w Rabkolandzie w godzinach 13:30-15.00
• Każdy chętny w momencie zapisania się otrzymuje gumę do żucia
• W wyznaczonym miejscu ma 10 minut na żucie i zrobienie z niej balona.
• Balon mierzy komisja specjalnym urządzeniem – „balonomierzem”.
• Wydmuchany balon mierzy się w punktach, które winny jak najdokładniej zmierzyć średnicę balona.
• Następnie balonomierz przykładany jest do pomiaru liniowego, na którym odczytywany jest wynik w milimetrach.
• godz. 15.15 nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.
- Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Spinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm. 290 zł
- Sakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy 40 zł