Rabka-Zdrój
Zaproszenia
Muzyka Zaklęta w Drewnie. Koncert w Rabce-Zdrój
Autor: AKS
W przeddzień Święta Matki Boskiej Zielnej Małopolska Organizacja Turystyczna serdecznie zaprasza na koncert wokalno-instrumentalny, organizowany przy współpracy z Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdrój. Koncert odbędzie się w sobotę 14 sierpnia o godz. 17.00. w kościele pw. św. Marii Magdaleny.
Wydarzenie to część cyklu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”, który organizowany jet już po raz czwarty!
Na cykl składa się 12 koncertów, które odbywają się przez całe lato na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
Informacje o projekcie znaleźć można na stronie: www.drewniana.malopolska.pl
Wstęp wolny!
Wystąpią:
Wiktoria Bisztyga (sopran)
Marek Stefański (organy)
W programie: Polskie Pieśni Maryjne, dawna europejska muzyka organowa
Wiktoria Bisztyga
Jako solistka uczestniczyła w wielu koncertach krajowych i zagranicznych w repertuarze utworów klasyki polskiej: m. in. Litania Ostrobramska – St. Moniuszki, Completorium G. G. Gorczyckiego, Msza Góralska T. Maklakiewicza oraz utworów kompozytorów obcych: m. in. C. Francka – „Panis angelicus”, „Ave Maria” – Bach-Gounod.
Od wielu lat występuje wraz z chórem Organum i zespołem instrumentalnym Ricercar w Filharmonii Krakowskiej w repertuarze kolędowym, z których to koncertów dochód w całości przeznaczony jest na rzecz Krakowskiego Hospicjum. Artystka w swoim repertuarze posiada szereg pieśni o tematyce patriotycznej.
Marek Stefański
Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej.
Urodzony w roku 1969 w Rzeszowie, ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994 r. dyplom z wyróżnieniem.
Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista - solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem "Organum" tournee koncertowe obejmujące większość krajów europejskich.
Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d’Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzyki organowej.
W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do roku 2007. Obecnie współpracuje na stałe jako organista z Bazyliką Mariacką w Krakowie gdzie oprócz gry organowej podczas uroczystości kościelnych, w ciągu każdego roku wykonuje regularnie recitale organowe w cyklu „Musica sacra”.
Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie oraz prowadzi Klasę Organów w Zakładzie Muzyki Kościelnej. W roku 2007 obronił w macierzystej uczelni przewód doktorski poświęcony stylom improwizacji w muzyce organowej od XVIII do XX wieku.
Marek Stefański wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów.
Stał się zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów oraz polskie prawykonania dzieł kompozytorów francuskich, które następnie zarejestrowane zostały jako nagrania archiwalne.
Dokonał także licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych, jak również nagrań płytowych dla polskich wytwórni fonograficznych "DUX", "Musicon" oraz moskiewskiej "Art Bene".
Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk w roku 2006 został członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej.
Obok solistycznej działalności koncertowej współpracuje z licznymi zespołami chóralnymi oraz wybitnymi wokalistami i instrumentalistami.
Za swoją działalność artystyczną otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia.
Jest założycielem i kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzycznego "Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Rzeszowskiej i Kościołach Rzeszowa" oraz kierownikiem artystycznym Letnich Koncertów Organowych w Bazylice w Krośnie.
Podczas koncertu prowadzona będzie kwesta na rzecz obiektów znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, które uległy zniszczeniu podczas powodzi.
Organizator:
Małopolska Organizacja Turystyczna
Projekt realizowany na zlecenie Województwa Małopolskiego, sfinansowany z budżetu
- Spinka góralska XVIIIMetalowa średnia spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm. 260 zł
- Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne 2:21 2 Krzesane 4:26 3 Janosikowe 5:44 4 Ozwodne zbojnickie 2:24 5 Duchowe 4:55 6...40 zł
- Ludowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł