Rabka-Zdrój
Wiadomości
I Małopolski Integracyjny Plener Malarski
Autor: Joanna Chlebek
10 września br. w Parku Zdrojowym odbył się I Małopolski Integracyjny Plener Malarski pod nazwą „Krajobraz bez granic”, zorganizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Powiatu Nowotarskiego przez Środowiskowy Dom Samopomocy „Promyk” w Rabce-Zdroju. W plenerze wzięły udział osoby z niepełnosprawnością umysłową ze środowiskowych domów pomocy społecznej z terenu Małopolski, w przeważającej większości z terenu subregionu podhalańskiego obejmującego powiaty: nowotarski, suski i tatrzański.
Uczestnikami wydarzenia byli również pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Rabki-Zdroju oraz młodzież z I i II Liceum Ogólnokształcącego. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział około 190 osób.
Konkursowe prace malarskie przygotowano w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju w dwóch kategoriach: krajobraz oraz architektura. Każda z kategorii była podzielona na odpowiednie grupy. Obrazy zostały ocenione przez jury w składzie: Rafał Pawlik, Joanna Lelek, Grażyna Habieda, Jan Kolecki, Tadeusz Watycha, które stanęło przed bardzo trudnym zadaniem z uwagi na ich wysoki poziom artystyczny.
Goście z zaproszonych ośrodków, którzy nie wzięli udziału w konkursie plastycznym zwiedzili Park Zdrojowy oraz nieodpłatnie skorzystali z atrakcji Rodzinnego Parku Rozrywki (60 osób), a także mieli okazję zwiedzić Muzeum Wł. Orkana (40 osób).
Konkurs plastyczny zakończyło uroczyste wręczenie nagród w rabczańskim amfiteatrze, które zostało poprzedzone wspólną zabawą uczestników wydarzenia podczas koncertu zespołu Cocoon Band.
Uczestnicy pleneru odebrali nagrody z rąk Starosty Nowotarskiego Krzysztofa Fabera, Burmistrza Rabki-Zdroju Roberta Wójciaka oraz Dyrektor ŚDS „Promyk” Agaty Bryniarskiej.
W części oficjalnej głos zabrał Starosta Faber: „Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia, a szczególnie Pani Dyrektor Bryniarskiej za podejmowanie niestandardowych działań na rzecz integracji społecznej. Plener malarski był okazją nie tylko do odkrywania, czy prezentacji talentów jego uczestników, ale przede wszystkim stwarzał możliwość do lepszego wzajemnego poznawania się. Uczestnicy pleneru – osoby z niepełnosprawnością, seniorzy i młodzież - mogli odkryć jak ich łączy wspólna wrażliwość na piękno ukazana w obrazach – to najlepszy sposób na przełamywanie stereotypów i wzajemnych uprzedzeń”.
Prace konkursowe można było podziwiać w amfiteatrze. „Planujemy w przyszłości zorganizować wystawę obrazów „Pod Muszlą” oraz w galerii „Pod Aniołem”. Zapraszamy także wszystkich na drugą część organizowanego przez nas wydarzenia. Tym razem będzie to piknik integracyjny na nowotarskim lotnisku z warsztatami plastycznymi i ceramiki” – informowała Agata Bryniarska.
Poprzez wspólną pracę twórczą oraz zabawę został osiągnięty główny cel realizowanego projektu t.j. integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym, artystami, organizacjami pozarządowymi, samorządowcami.
- Aniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa. 16 zł
- Falkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm. 120 zł
- Korale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm. 70 zł
- I Małopolski Integracyjny Plener MalarskiAutor zdjęć: Joanna Chlebekobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 32