PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Wiadomości

Szpital w Rabce-Zdroju walczy o kontrakt

Wtorek, 11 stycznia 2011 r.
Autor: AKS

fot. Jan CieplińskiBrak kontraktu na lata 2011-2013 dla oddziału wewnętrznego to cios dla Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju. Sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta, a funkcjonowanie oddziału i izby przyjęć tymczasowo finansują władze miasta. W Sylwestra przy "zakopiance" protestowali pracownicy szpitala z transparentem "Ratujmy szpital w Rabce - NFZ oszukał", a szpital odwołuje się od decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia. Prezes szpitala Małgorzata Skwarek przedstawiła komentarz do stanowiska NFZ i zapewniła, że kierowana przez nią placówka spełnia wszystkie wymogi.


Komentarz NZOZ „Szpital Miejski w Rabce-Zdroju” sp. z o.o. dotyczący stanowiska MOW NFZ w Krakowie

Stanowisko NFZ:

„W ocenie NFZ interna powinna mieć zaplecze innych oddziałów o podobnym profilu, co jest ważne zwłaszcza w przypadku pacjentów nagłych.”*

Zarząd Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju sp. z o.o. informuje, że Szpital posiada 89 łóżek w 5 oddziałach całodobowych:
- Oddział Chorób Wewnętrznych (+sala nadzoru kardiologicznego)
- Oddział Chirurgii Ogólnej Planowej
- Oddział Medycyny Paliatywnej
- Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dorosłych
- Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dorosłych Wentylowanych Mechanicznie (jedyny w Małopolsce)
- Oddział Okulistyczny Chirurgii Jednego Dnia
- Blok Operacyjny
- Izba Przyjęć

Ponadto istnieje możliwość konsultacji u specjalistów w rodzaju: laryngolog, okulista, dermatolog, neurolog, diabetolog, ortopeda, chirurg, kardiolog, ginekolog, pulmonolog, onkolog.

Posiadamy ponadto:
- Gabinet Rehabilitacji i Fizjoterapii
- Tlenoterapia w warunkach domowych
- Całodobowa Pracownia Diagnostyki Obrazowej
- Całodobowa Pracownia Diagnostyki Laboratoryjnej

W Szpitalu Miejskim w Rabce-Zdroju wykonuje się badania przy użyciu nowoczesnego sprzętu, w zakresach:
ECHOKARDIOGRAFII
EKG METODĄ HOLTERA
EKG WYSIŁKOWE
POLISOMNOGRAFII
REKTOSKOPII
GASTROSKOPII
KOLONOSKOPII
USG, w tym: ginekologiczno-położnicze, DOPPLER DUPLEX
RTG

O stan pacjentów troszczy się doświadczony zespół medyczny, m.in.: 5 doktorów nauk medycznych, 38 lekarzy specjalistów

Poniższe liczby potwierdzają niezbicie, że Szpital w Rabce-Zdroju jest niezbędny dla pacjentów z Rabki-Zdrój, turystów i kuracjuszy.

W roku 2009:

- 3 341 pacjentów uzyskało pomoc w zakresie hospitalizacji szpitalnej;

- 52 655 udzielono porad w Poradniach Specjalistycznych;

- 67 278 badań wykonało Laboratorium Szpitalne;

- 11 934 badań wykonała Pracownia RTG.

Stanowisko NFZ:

„Ponieważ szpital w Rabce posiada tylko jeden całodobowy oddział dla pacjentów nagłych, zdarza się, że na badania lub operacje muszą oni być przewożeni do innych miejscowości, co wydłuża czas diagnozy i leczenia”*

Zarząd Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju sp. z o.o. informuje, że Oddział Chirurgii planowej działa całodobowo i przyjmuje także pacjentów w przypadkach potocznie uznanych jako nagłe, wg specyfikacji JGP są to, np. operacje przepuklin jamy brzusznej z wszczepem, wycięcie wyrostka robaczkowego, wycięcie pęcherzyka żółciowego, mniejsze złamania lub zwichnięcia.

Nadmieniamy, że podczas poprzedniej procedury kontraktowania, Szpital w Rabce-Zdroju starał się o uzyskanie Oddziału Chirurgicznego dla pełnego spektrum przypadków nagłych ale mimo spełnienia wymaganych warunków Fundusz zakontraktował tylko Chirurgię planową. Dziś to koronny argument NFZ przeciwko przyznaniu kontraktu dla Oddziału Wewnętrznego naszego Szpitala.

Na koniec cytujemy artykuł z Tygodnika Podhalańskiego z lipca 2010r!

"tygodnikpodhalanski.pl 2010-07-13 08:24:06

Fundusz chwali

Rabczański szpital świetnie sobie radzi. Prywatyzacja tej placówki to był bardzo dobry pomysł – twierdzi Barbara Bulanowska, prezes Małopolskiego Oddziału NFZ. Szefowa Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdza dotychczasowe optymistyczne relacje z działalności spółki, zdawane przez kierownictwo szpitala oraz przedstawicieli rabczańskiego samorządu. Szpital miejski się bilansuje, każdego miesiąca spółka wykazuje zysk. – Ta placówka ma szansę rozwoju, ma szansę znaleźć własną niszę
na rynku usług medycznych – podkreśla Barbara Bulanowska.”

Nie sposób pojąć meandrów polityki zdrowotnej i nagłej zmiany oceny naszej jednostki w MOW NFZ w Krakowie.

Prezes Zarządu
Małgorzata Skwarek

* stanowisko MOW NFZ w Krakowie na podstawie artykułu Piotra Migdalskiego Rynek Zdrowia 2011-01-05

Pełna treść artykułu: http://infobot.pl/r/1UhY

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiBALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.