Rabka-Zdrój
Rozmaitości
VIII poszukiwanie smakowitych rydzów zakończone
Autor: Czesław Bajer
Jak co roku od 8 lat spotykają się miłośnicy zbierania rekordowego rydza w rabczańskich lasach. Przez pierwsze 4 lata spotkania organizowane były przez Urząd Miasta Rabki-Zdrój wraz z Nadleśnictwem Lasów Państwowych w Nowym Targu, jednak inicjatorem, sercem towarzyskim oraz kucharzem-smakoszem rydzów do dnia dzisiejszego jest dr Marian Leszczyński naczelny kontroler rekordów grzybiarskich Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych w Rabce-Zdroju.
Natomiast od 4 lat organizacją zajmuje się rodzina Wiechów z Katowic wraz z członkami Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych w Rabce-Zdroju i Nadleśnictwem Lasów Państwowych w Nowym Targu. W tym roku dużym wsparciem służył Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju.
Obecne VIII rabczańskie rydzobranie w sobotę 25 września 2010r. zgromadziło przy pięknej pogodzie 102 grzybiarzy nie tylko z Rabki-Zdroju, ale także przyjechali poszukiwacze rudzielca z Warszawy, Opola, Krakowa, Wrocławia, Nowego Targu, Łopusznej i Skomielnej Białej.
Grzybiarze przed wyjściem w teren zostali nakarmieni wspaniałym bigosem, kiełbaską, smalcem, winem grzanym i chlebem z nowotarskiej firmy Góralsko Strawa.
W cudownej jesiennej scenerii lasów gorczańskich w Olszówce, Ponicach i Rdzawce grzybiarze mieli co zbierać, bo również oprócz rydzów to prawdziwków i kozaków nie brakowało.
Zbiory przewyższyły oczekiwania, pogoda i sympatyczna atmosfera przy muzyce stworzyła biesiadę grzybową.
Prezes TKRN Eugeniusz Wiecha wraz z Nadleśniczym Lasów Państwowych w Nowym Targu Romanem Latoń wręczyli certyfikat dr. Wiesławowi Plewa rekordziście z 2009 r.
Jury w składzie: dr. Marian Leszczyński, z-ca Nadleśniczego Lasów Państwowych w Nowym Targu Andrzej Głodkiewicz i Krzysztof Służałek dokonało pomiarów zaprezentowanych kapeluszy rydzów i przyznało:
I miejsce Stanisława Żarnowska z Rabki-Zdroju -kapelusz rydza o średnicy 23cm
II miejsce Antoni Rapacz Radny Powiatowy z Rabki-Zdroju kapelusz rydza o średnicy 20 cm
III miejsce Elżbieta Szarawara z Rabki-Zdroju kapelusz rydza o średnicy 17,5 cm
IV miejsce Piotr Ciepły z Krakowa kapelusz rydza o średnicy 17cm
V miejsce podzielili Monika Szylkiewicz z Krakowa i Mieczysław Jamróz z Rabki-Zdroju z kapeluszami rydzów o średnicy 16 cm
Zwycięzcy pierwszych trzech miejsc otrzymali statuetki i dyplomy
Do 5 -tego miejsca każdy otrzymał nagrodę rzeczową ufundowaną przez Nadleśnictwo Nowy Targ.
Zwycięzcom nagrody wręczali Eugeniusz Wiecha Prezes TKRN, Marian Leszczyński Naczelny Kontroler Rekordów Grzybiarskich TKRN oraz Roman Latoń Nadleśniczy Lasów Państwowych wraz z Andrzejem Głodkiewiczem Zastępcą Nadleśniczego Lasów Państwowych w Nowym Targu.
Wszyscy uczestnicy otrzymali imienny okolicznościowy dyplom uczestnictwa w VIII rabczańskim rydzobraniu oraz X jubileuszową księgę „Polskie Rekordy i Osobliwości”.
Statuetki ufundował sympatyk Rabki przedstawiciel LAND ROVER TEAM z Wrocławia Sławomir Pieprz.
Po wręczeniach wykonano wspólne zdjęcie i przystąpiono do spożywania smacznego obiadu, a następnie odbyła się wspólna biesiada grzybowa, czyli wielkie smażenie rabczańskich rydzów.
Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Maciej Jachymiak w swoim wystąpieniu pogratulował zbiorów oraz podziękował za uczestnictwo w szukaniu rekordowego rydza.
Pan dr Marian Leszczyński na dużej patelni smażył kapelusze rydzów na maśle, każdy miał szanse zjeść ich do syta. Były to prawdziwie gorące rydze z patelni.
Oprócz rydzów smażone były też pstrągi.
Rekord należący do dr Wiesława Plewy z Nowego Targu rydza o rozmiarach kapelusza 23,6 cm zdobyty w 2009 r. czeka na pobicia.
Do zobaczenia za rok!
- Aniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa. 10 zł
- Ludowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm. 30 zł
- VIII poszukiwanie smakowitych rydzów zakończoneAutor zdjęć: Archiwum Rabkolanduobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 55