Rabka-Zdrój
Kultura
Poetka reportażu poetom wiersza
Autor: Piotr Kuczaj
Rozstrzygnięty został XVIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Serduszkowy wiersz” organizowany, jak co roku, z okazji walentynek. Z całego kraju ponad 120 autorów nadesłało ponad 200 utworów, a wszystkie o miłości. Jury było jednoosobowe i stanowiła je – singularis majestatis – pisarka Ewa Owsiany. Podeszła ona do swych obowiązków wyjątkowo rzetelnie, pozostawiając czterostronicowy esej o dorobku konkursu, wiele uwagi poświęcając poszczególnym wierszom.
Większość laureatów na uroczystości wręczenia nagród nie przyjechała, otrzymają je pocztą. Niektórzy mieliby do pokonania 500 - 800 km w jedną stronę. Do Galerii pod Aniołem stawili się natomiast nagrodzeni i wyróżnieni poeci z naszego regionu (Zakopanego, Chabówki i Rabki-Zdroju). Dyplomy i nagrody otrzymali z rąk Jurorki i dyrektor MOK Joanny Lelek. Pełną listę laureatów publikujemy poniżej.
W drugiej części spotkania odbyła się promocja najnowszej książki Ewy Owsiany „Zachwyt i nostalgia”. Jest to zbiór upoetycznionych, impresyjnych reportaży oraz opowieści z podróży po świecie, m.in. do Ziemi Świętej, Stambułu, Afganistanu, Pakistanu, Indii, Egiptu, Tunezji, Grecji, Hiszpanii, Francji, Londynu, Lozanny, na Ukrainę, do Nowogródka, Wilna, Petersburga i wreszcie do okolic Bieżunia na północnym Mazowszu skąd pochodziła jej matka. Reportaże te nie przygniatają nadmiarem szczegółów, nie zawsze najważniejsza jest w nich metrykalna prawda. Autorka koncentruje się na wybranych miejscach i sprawach. W kilku z nich znakomicie odmalowuje lokalny koloryt, o który w miejscach masowo odwiedzanych przez turystów coraz trudniej. Czasami zbacza z trasy i odbywa podróże… w głąb siebie, często do wcześniejszych lektur utworów najwybitniejszych pisarzy związanych życiem lub tematem z danymi miejscami. Zabiera w te podróże swoich Herodotów multum, Bo i Prusa do Egiptu, Mickiewicza do Nowogródka i Lozanny, Miłosza do Wilna…
Dziś taki erudycyjny reportaż nie jest modny. A jeszcze 30 – 40 lat temu odnoszenie się do wcześniejszych wybitnych podróżników było obowiązkiem człowieka uważanego za inteligenta. Co nie znaczy, że książka „Zachwyt i nostalgia” trąci myszką. Technikę pisarską ma bowiem autorka nowoczesną, czasami tylko wymagającą zatrzymania się w lekturze dla rozmyślań.
Ewa Owsiany jest urodzoną rabczanką. Jej rodzice Maria i Włodzimierz Holejkowie byli nauczycielami i dyrektorami Liceum Ogólnokształcącego w Rabce-Zdroju. Ona sama również jest absolwentką legendarnego „Wieczorkowskiego”. Opublikowała setki reportaży w prasie krakowskiej i ogólnopolskiej oraz kilka książek, m.in. „Krótki południowy cień”, „Linia pod napięciem”, „Bezdomność Boga”, „Nic straconego”, „Zioła na tęsknotę”.
P.S. Książkę „Zachwyt i nostalgia” Ewy Owsiany można kupić w MOK (ul. Parkowa 5).
Werdykt jury XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego - POBIERZ
Kategoria I – dzieci i młodzież do lat 15
19 uczestników – 42 wiersze
I miejsca – Dora 17 - Dorota Smułkowska z Warszawy
„Czarna Anielica” - Aleksandra Chrobak z Zakopanego
II miejsce – Orchidea – Paulina Gałecka z Błaszek
III miejsce – Czesław – Miłosz Dłuski – kl. III Gimnazjum w Jaśle
Wyróżnienia:
„Nostalgia Anioła” – Ewa Utracka z Zakopanego
„Bezimienna” – Agnieszka Patyk – Kl. III Gimnazjum w Jaśle
„Nika Bielecka”- Sara Brońska – z Krakowa
Kategoria II – młodzież powyżej lat 15 i dorośli
75 uczestników – 209 wierszy
I miejsca:
„Ostatni Zachód Słońca” – Arkadiusz Stosur z Krakowa
„Kto chce tęsknić z miłości” – Halina Ewa Olszewska z Biłgoraja
„Joanna” – Lidia Chmielewska z Kielc
II miejsca:
„Skotawa” – Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej
„Sidi” – Natalia Mrożek z Chabówki
KM. – Marta Kwidzyńska z Rabki-Zdroju
III miejsca:
„Miejska” – Agata Tokarska z Olsztyna
„Kropka” – Piotr Fałczyński z Ołobka
„Gudrun” – Joanna Halczak z Podsarnia
„Habibi” – Katarzyna Miarczyńska z Chrzanowa
Wyróżnienia;
„Agnes” – Agnieszka Piotruk z Olszanki
„Z Marsa” – Zofia Frydel – Kośmider z Białej Podlaskiej
„Artemida” – Diana Cichocka z Chełma
„Dwa kotki” – Maria Stec z Rzeszowa
„Beltrani”- Eliza Chodkowska z Rzeszowa
„Chaber” – Anna Braszczyńska-Nowak z Radomska
„Ulotna” – Zofia Bojanowska – Frydrysiak z Warszawy
„Miłek” – Tadeusz Chramuszko z Suwałk
„Cynamonek” – Kamila Gruca z Toporzyska
„Diana” – Agnieszka Rączka z Gimnazjum w Jaśle
„Walenty MM – Kazimierz Surzyn z Juszczyna
- Flakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm. 130 zł
- Ludowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł