Rabka-Zdrój
Kultura
Betlejemskie Światło Pokoju
Autor: hm Władysław Jacek Niziołek
Od 1986 roku przed każdym Bożym Narodzeniem dokonywany jest wybór przez redakcję radia i telewizji austriackiej, chłopca lub dziewczynki, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w akcji charytatywnej na rzecz osób niepełnosprawnych, chorych lub biednych. Dziecko to odbiera światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie na pokładzie samolotu przywozi je do Wiednia.
Zdarzało się jednak, że w czasie natężonych izraelsko – palestyńskich działań wojennych nikt z Austrii nie mógł odebrać światła z Betlejem. Wtedy dzieci izraelskie z pomocą młodych Palestyńczyków przewoziły płomień do Tel Awiwu, a nawet do Austrii.
Około dziesięć dni przed Bożym Narodzeniem w Wiedniu odbywa się uroczystość ekumeniczna, podczas której Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest mieszkańcom miasta oraz delegacjom skautów i harcerzy z wielu krajów Europy. Od szeregu lat w uroczystościach przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju uczestniczy także delegacja harcerzy z Polski. Jednak już do tradycji harcerskiej należy, aby Betlejemskie Światło Pokoju odbierać od skautów słowackich. W tym roku uroczystość ta miała miejsce w schronisku harcerskim na Głodówce, gdzie oprócz harcerzy polskich i skautów słowackich w uroczystości uczestniczyli harcerze z Litwy i Ukrainy, którym przekazali Światło z kolei polscy harcerze.
W tym samym dniu światło dociera do Krakowa i Częstochowy, a do dnia wigilii Bożego Narodzenia do niemal wszystkich zakątków naszego kraju. Światełko to dociera do Prymasa Polski, Prezydenta i Premiera, na salę obrad Sejmu. Skauci i harcerze są dobrymi ambasadorami tej akcji, której założeniem jest szerzenie w ten sposób idei miłości, jedności, braterstwa i pokoju, postawy niesienia pomocy potrzebującym. Jest niepowtarzalną okazją, aby przeżyć głęboką jedność z miejscem Narodzenia się Jezusa – Betlejem.
Betlejemskie Światło Pokoju do naszego kościoła przynieśli harcerze seniorzy, którzy uczestniczyli w uroczystości harcerskiej na Głodówce. Zabierzmy więc ten płomień z palącej się świecy w kościele i zanieśmy go nie tylko do swego domu, lecz i urzędów, miejsc pracy na czas uroczystości opłatkowej, a także wszystkim, którym sprawimy radość z odwiedzin.
Światło to symbol, pod którym kryje się bogata treść szczególnych wartości dla chrześcijanina. Jeśli zgaśnie, zapal go powtórnie w czasie wieczerzy wigilijnej na tej samej świecy. To znak łączności z miejscem Narodzin Dzieciątka Jezus.
hm Władysław Jacek Niziołek
Harcerski Krąg Seniorów w Rabce-Zdrój
- Ludowe etui na tablet III
Ludowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
60 zł - Bańka choinkowa III
Bańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
16 zł - BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie Tutki
Tradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
40 zł