Rabka-Zdrój
Góry
Jesienne chodzenie po górach
Autor: Piotr Kuczaj
Koło dolnej stacji wyciągu na Polczakówce w Rabce – Zarytem zakończył się w sobotę 18 września 57. Młodzieżowy Jesienny Zlot Turystyczny im. Elfrydy i Czesława Trybowskich. Jest to najdłużej istniejąca w Polsce tego typu impreza o nieprzerwanej tradycji. Od 1954 r. jej organizatorami są rabczańskie PTTK i GOPR. W pierwszych latach był wielką imprezą masową, np. w 1956 r. uczestniczyło w nim ok. 1500 osób. W tym roku na trasy Pienin, Gorców i Beskidu Wyspowego wyszło 90 uczniów i nauczycieli z pięciu szkół.
Najdłużej na trasie, bo aż 5 dni przebywała młodzież z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rdzawce. Rozpoczęła swój pieszy rajd w Sromowcach Niżnych i do Zarytego doszła przez Trzy Korony, Grywałd, Lubań, Ochotnicę Dolną, Gorc i Turbacz. Młodzi rdzawianie, od lat wyróżniający się w tym rajdzie, zdobyli także II miejsce (ex aequo z uczniami Zespołu Szkół w Chabówce) w konkursie z zakresu udzielania pierwszej pomocy i otrzymali za to puchar GOPR na stałe.
Dwa dni w górach z noclegiem na Luboniu Wielkim spędziła z kolei młodzież z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Ponicach. A oprócz wymienionych w tegorocznym zlocie wzięli jeszcze udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Olszówce i Zespołu Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej, którzy wybrali trasy jednodniowe.
Sponsorami Zlotu byli: Fundacja Rozwoju Regionu Rabka, Urząd Miasta Rabka-Zdrój, Starosta Powiatu Limanowskiego, poseł Edward Siarka, członek zarządu powiatu limanowskiego Bolesław Żaba, Dyrekcja Gorczańskiego Parku Narodowego, Grupa Podhalańska GOPR oraz Departament Promocji Turystyki Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Komandorem zloty był Michał Skowron, a nagrody na mecie wręczał wraz z nim prezes rabczańskiego oddziału PTTK Jan Ceklarz. Obecni byli również starsi wiekiem członkowie PTTK i GOPR, pamiętający pierwsze zloty, m.in. Julian Chrustek i Janusz Kapłon.
W przyszłym roku zlot im. Elfrydy i Czesława Trybowskich zorganizowany zostanie o tej samej porze na Orawie, w Lipnicy Wielkiej.
Więcej na www.rabka.pl
- Spinka góralska XIXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z srebrną małą szarotką. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm. 260 zł
- Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...25 zł