Poronin
Zaproszenia
Watch Docs Poronin
Autor: Katarzyna Majewska
Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Kasprowicza w Poroninie z filiami w Murzasichlu, Nowem Bystrem i Zębie zaprasza do udziału w 14 OBJAZDOWYM FESTIWALU FILMOWYM "Prawa człowieka w filmie". 20 października 2016 r. w Poroninie w sali GOK proponujemy filmy: 1. "Królowa ciszy" dla uczniów klas VI SP i I gimnazjalnej, 2. "Bez wyjścia" dla starszej młodzieży, tj. uczniów klas II i III gimnazjum oraz liceum. Szczegółowy program i informacje o filmach przesyłamy w załącznikach. Zgłoszenia przyjmuje Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Kasprowicza w Poroninie, ul. Piłsudskiego 2 tel. 1820 75 100 e-mail: biblioteka-poronin@wp.pl Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.
Watch Docs Poronin
20 października 2016 r. (czwartek)
10:00 Otwarcie festiwalu
10:30 - 12:10
Królowa ciszy, reż. Agnieszka Zwiefka, Polska 2014, 80 min.
Film opowiada historię romskiej, niesłyszącej dziewczynki, która marzy o występach w filmach Bollywood. Rodzina dziewczynki pochodzi z Rumunii i w trakcie kręcenia filmu zamieszkiwała osiedle przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Film ukazuje ważny problem wykluczenia społecznego, różnic kulturowych i praw człowieka, widzianych oczyma dziecka.
Spotkanie z młodzieżą poprowadzi Kinga Orzeł ze Stowarzyszenia Romów w Polsce.
12:20 – 13:40
Bez wyjścia. Historia Rehtaeh Parsons, reż. Rama Rau, Kanada 2015, 48'
film w j. angielskim z polskimi napisami
Film opowiada historię zgwałconej na imprezie licealistki, doprowadzonej do samobójstwa przez falę sieciowego hejtu. Historia opowiedziana przez bliskich piętnastolatki staje się przestrogą dla młodych osób, nieświadomych zagrożenia związanego z nadużywaniem alkoholu i korzystaniem z nowych mediów w celu ośmieszania znajomych, w tym ofiar przemocy seksualnej.
Na spotkaniu spróbujemy odpowiedzieć na pytania, które wielokrotnie padają w filmie: Czy osoba, która wymiotuje i jest nieprzytomna, może chcieć uprawiać seks? Kto był odpowiedzialny za zaistniałą sytuację? Dlaczego znajomi dziewczyny uczestniczący w imprezie, nie zareagowali, kiedy mówiła "nie"? Dlaczego po ujawnieniu gwałtu znajomi odwrócili się od koleżanki? Gdzie szukać pomocy w takiej sytuacji? Jakie mogą być konsekwencje upubliczniania w mediach informacji dotyczących prywatności innych osób? Czy nowe media można wykorzystać w słusznych celach?
Spotkanie z młodzieżą poprowadzi Kinga Karp - psycholożka, trenerka antydyskryminacyjna, trenerka WenDo oraz edukatorka seksualna, związana z wieloma inicjatywami społecznymi i organizacjami pozarządowymi. Współtworzy i realizuje projekty lokalne i międzynarodowe z zakresu przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji (w szczególności ze względu na płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową). Przez osiem lat pracowała w placówkach oświatowych (w tym gimnazjum). Od kilku lat współpracuje z Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej (obecnie jako członkini zarządu), Fundacją Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Instytutem Działań Twórczych, Fundacją Nowoczesnej Edukacji SPUNK (Miejski Program Profilaktyki Ciąż wśród Nastolatek oraz Chorób Przenoszonych Drogą Płciową, w tym HIV/AIDS) czy Łódzkim Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich Topografie (Budżet Obywatelski w Łodzi), a także z Fundacją Autonomia w ramach projektu dotyczącego przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć.
- Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...300 zł
- Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm 35 zł