Poronin
Wiadomości
Zakorzenione na Podhalu
Autor: Jola Hytkowska
Projekt, angażujący liderki i organizacje pozarządowe trwa, a w dniach 14 - 16 czerwca 2024 w Poroninie na II Zlocie pojawiło się niemal 100 liderek i ambasadorek oraz kilku liderów Programu. Gospodarzami spotkania były Krystyna Zabrzewska, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Podtatrza oraz Katarzyna Dobrzyńska i Anna Nędza – Kubiniec. Podczas trzydniowego Zlotu zaprezentowano kilkanaście przykładów dobrych praktyk, realizowanych w różnych regionach Polski - od Kaszub, poprzez ścianę wschodnią, aż po Małopolskę.
Uczestnicy i uczestniczki brali udział w warsztatach - kulinarnych z Katarzyną Gubała, filcowania wełny z Marią Śliwińską, śpiewu z Katarzyną Dobrzyńską oraz warsztatach zielarskich prowadzonych przez Magdaleną Wesołowską.
Dużą atrakcją były wycieczki oparte w dużej mierze na dziedzictwie oraz niepowtarzalnych walorach przyrody Podhala - biesiada z góralską kapelą na Siwej Polanie w Kościelisku, spływ Dunajcem ze wspaniałym obiadem przygotowanym przez KGW Maniowy, wizyta w Dolinie Kościeliskiej, połączona ze zwiedzeniem Archiwum Planety Ziemia oraz spacer wokół torfowiska w Czarnym Dunajcu i zwiedzenie Domu Regionalnego w Chochołowie, gdzie skosztowano sałaciorki, regionalnej zupy z sałaty. Ciekawym pomysłem ze strony Organizatorek były wykłady eksperckie, które odbywały się podczas podróży autokarem na wycieczki - dr Małgorzaty Wesołowskiej o ziołach oraz Marka Skawińskiego.
Przewodnim tematem prezentacji oraz rozmów było budowanie porozumienia i działań na rzecz środowiska.
Wśród najciekawszych wystąpień należy wymienić prezentację Natalii Niemiec "Łączenie ludzi i inicjatyw na przykładzie Ekomuzeum Dziedziny Dunajca", gdzie umiejętnie współdziałają organizacje pozarządowe oraz lokalny biznes, Małgorzaty Wesołowskiej "Drzewa w kulturze Podhala", wykład Jakuba Kajmowicza "Klimat i środowisko – nasza mała wielka sprawa" oraz Pawła Skawińskiego "Jak budować porozumienie na rzecz ochrony środowiska".
Bardzo interesujące były prezentacje działań wokół Programu na mniejszą skalę w małych środowiskach, zainicjowane przez lokalne liderki. Przykłady to: prezentacja Justyny Król o ogrodnictwie dla najmłodszych, wystąpienie KGW Żarnowica "W kole natury" na temat ekologicznych środków czystości, Ągaty Więcek z KGW Straszęcin o ekologicznych środkach ochrony roślin, Agnieszki Chmielewskiej, sołtys wsi Górki o ekologicznych działaniach blisko natury - tworzeniu woskowijek do owijania produktów spożywczych, czy malowanych ekotoreb na zakupy. O realizacji podobnych działań w wielu regionach Polski świadczyły kolejne wystąpienia, np. Edyty Łysiak "Nie wyrzucaj, noś dalej", czy warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Podtatrza z podmiotami zewnętrznymi na odnawianie ubrań i dodatków oraz dawanie im drugiego życia poprzez haft, filcowanie, malowanie. Stowarzyszenie Dolina Kacanki pokazała sposoby odtwarzania wiejskiego ogrodu, a Paulina Sorocka z CAL Myślenice zaprezentowała działania na rzecz Zielonych Myślenic.
Program Zakorzenione realizują:
Fundacja Polska z Natury
Fundacja Roll-na
Fundacja Wspomagania Wsi
Fundacja Aktywizacji i Rozwoju FARMa
Mnóstwo inspiracji, pomysłów do działania, wymiana energii, dzielenie się pasją - to połączyło Uczestniczki i Uczestników tego znakomicie zorganizowanego, pełnego aktywności i budującego spotkania.
- Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm. 70 zł
- 100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...35 zł
- BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...40 zł