PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2020 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Poronin

Wiadomości

Zmarł Andrzej Stasik "Michałek"

Piątek, 3 stycznia 2020 r.
Autor: Robert Chowaniec

Zmarł Andrzej Stasik "Michałek"Związek Podhalan Oddział Poronin i Zespół Regle z głębokim smutkiem informuje, że w piątek odszedł do domu Pana, na niebiańskie polany Andrzej Stasik "Michałek" - rzeźbiarz, lutnik, muzykant, członek Związku Podhalan Oddział Poronin, zespołu "Regle" im. Jana Jędrola, Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Ukończył Szkołę Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Na początku specjalizował się w rzeźbie sakralnej. Wykonywał krzyże, postacie Jezusa Frasobliwego, tryptyki, kapliczki cmentarne i przydrożne. Później stał się twórcą instrumentów muzycznych - robił nowe i naprawiał stare. Za swoje prace zdobył wiele nagród i wyróżnień.


Złóbcoki wykonane przez Andrzeja są znane nie tylko na Podhalu. Każdego roku na Poroniańskim Lecie wręczane były uroczyście muzykantom podczas "pasowania na prymistę". Jeden z piękniejszych egzemplarzy złóbcoków trafił do Muzeum Muzycznego w Wilnie. Dom góralski, w którym mieszkał został zbudowany w 1920 r. i wpisuje się w historię Podhala. Tutaj w czasie okupacji przechowywany był sztandar Związku Podhalan. Andrzej miał wiele zainteresowań, pielęgnował pamiątki rodzinne. Zwiedził z kapelą, jak sam mówi, pół świata.

Pierwszy dyplom otrzymał w 1972 r. W 1987 r. zostało mu przyznane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki stypendium twórcze w zakresie rzeźby. W 1995 r. uzyskał od ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki - Kazimierza Dejmka dyplom za propagowanie piękna polskiego folkloru. W tym samym roku z Fundacji Cepelia otrzymał dyplom za osiągnięcia w kultywowaniu tożsamości kulturowej oraz współczesnej kultury polskiej. Uhonorowany został dyplomem za Sabałowe Bajania w kategorii: lutnictwo (2006). Wśród swoich nagród ma także wideotekę z nagraniami obrzędów ludowych z różnych regionów Polski. Zdobył cztery złote ciupagi z zespołem "Holny". Uczestnik pleneru rzeźbiarskiego w 2014 pod nazwą „Głos góralskiej dusy – plener rzeźbiarski w Gminie.
1993 r. nagroda im. Oskara Kolberga dla kapeli Tadeusza Szostaka – muzykant członek kapeli.
1995 r. kapela zdobyła główną nagrodę „Basztę” w Kazimierzu nad Wisłą.
2014 r. otrzymał tytułu Zasłużonego dla Kultury Góralskiej przez Kapitułę Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce.
2015 nagroda im. Oskara Kolberga dla członka – muzykanta zespołu regionalnego „Regle” im Jana Jędrola z Poronina.
2016 r - otrzymał nagrodę okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.