Poronin
Wiadomości
Watch Docs
Autor: Józef Piech
Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Kasprowicza w Poroninie z filiami w Murzasichlu, Nowem Bystrem i Zębie zorganizowały projekcje w ramach Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs - Prawa człowieka w filmie. W projekcji brały udział szkoły z terenu gminy Poronin.
"Moja ucieczka" (90 min., 2016 Niemcy, reżyser: Elke Sasse, montaż: Janine Dauterich, produkcja: Berlin Producers)
W 2015 r. do Europy dotarła ogromna liczba uchodźców. Wielu miało przy sobie telefony komórkowe i niektórzy przy ich pomocy udokumentowali swoją drogę. Elke Sasse dociera do takich właśnie osób i umieszcza w swoim filmie nagrania z ich ucieczek z Syrii, Afganistanu i Erytrei. Dzięki temu świadectwu możemy zobaczyć, jak wyglądała ich droga do Europy, z czym musieli się zmagać, jakie towarzyszyły im emocje, jak zorganizowane są ich nielegalne przeprawy przez granice we współpracy z przemytnikami. Szlaki ucieczek, które znaliśmy dotąd tylko z mediów, staną się realnymi obrazami, a zza statystyk wyłonią się konkretne twarze, także dziecięce. Historie te mogą pozwolić lepiej zrozumieć motywację, która stoi za podjęciem trudnej decyzji o ucieczce. W My Escape widzimy historie tylko kilku osób, które szczęśliwie dotarły do Niemiec. Nigdy nie zobaczymy nagrań z telefonów tych, którzy mieli mniej szczęścia.
"Sprawa Borneo" (82 min., 2016 Szwecja, Niemcy, Walia, reżyser: Erik Pauser & Dylan Williams, zdjęcia: Erik Pauser, montaż: Emil Engerdahl, Dylan Williams, Simon Barker, produkcja: AMP Film)
Film pokazuje efekty rabunkowej wycinki tropikalnej dżungli porastającej malezyjską prowincję Sarawak na Borneo. Bohaterami są aktywiści od kilkudziesięciu lat walczący o prawa ostatnich w Azji Południowo-Wschodniej plemion zbieraczy i myśliwych, zamieszkujących te obszary. Walka jest nierówna: gubernator prowincji, który przy współpracy zachodnich korporacji przez lata zgromadził gigantyczną fortunę na eksploatacji równikowych lasów, nie cofnie się przed niczym, by ocalić swoje imperium. Działacze, usiłujący zwrócić uwagę świata na skalę dewastacji środowiska naturalnego i los miejscowych plemion, są zastraszani, więzieni, poddawani torturom albo znikają bez śladu. Film porusza problem dewastacji środowiska naturalnego, czyli łamania prawa człowieka do godnego życia w bezpiecznym środowisku.
"Długi dystans" (93 min., 2016 Niemcy, reżyser: Daniel Andreas Sager, zdjęcia: Julia Honemann, Daniel Andreas Sager, Carina Neubohn, montaż: Nadine Muller, produkcja: Filmakademie Baden-Wurttemberg, ZDF, Das kleine Fernsehspiel)
Afrykańscy biegacze święcą triumfy w długodystansowych biegach na całym świecie. Film przedstawia historię dwójki Kenijczyków: Eunice i Felixa, wypatrzonych przez niemieckiego menedżera w Afryce i sprowadzonych do Europy. Oboje zostawili w domu dzieci z rodzinami i są mocno zdeterminowani, by odnieść sukces i zarobić dużo pieniędzy. Początkowe zauroczenie Europą szybko zmienia się w rozczarowanie: mimo nie najgorszych występów, za sprawą wysokich kosztów życia i prowizji menedżera, ich zarobki okazują się bliskie zeru. By spełnić oczekiwania rodzin i niemieckiego gospodarza, muszą brać udział w kolejnych biegach, ale ile mogą znieść organizmy nieprzyzwyczajone do tak dużych obciążeń? Film pokazuje historię sportu nie tylko jako pokojową rywalizację, ale też przestrzeń wyzysku i łamania podstawowych praw człowieka.
- Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...260 zł
- Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Sakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy 40 zł