Podhale
Wiadomości
Finał akcji Mikołajki dla Mukoludków
Autor: Aneta Mazgaj
Już w najbliższą sobotę, 30 listopada odbędzie się finał świątecznej akcji pomocy chorym na mukowiscydozę „Mikołajki dla Mukoludków”, organizowanej od 2014 roku przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Na terenie podhalańskich sklepów spożywczych po raz szósty będą kwestować wolontariusze zbierając słodycze, żywność oraz datki na przygotowanie świątecznych upominków dla podopiecznych Towarzystwa.
Zbiórka odbędzie się w następujących punktach handlowych w Rabce - Zdroju: sklepy Adaś, Małgosia, Carrefour, Kabanos, Lewiatan, Steskal, Tani oraz Turbacz, gdzie kwestować będą rabczańscy wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera. W Nowym Targu w Galerii Buy & Fly, trzech oddziałach firmy Steskal, oraz w Supermarkecie Rajski w Ostrowsku kwestującymi będą uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. W Zakopanem zbiórka odbędzie się w Supermarkecie Rajski w Kościelisku, centrum handlowym Szymonek, oraz Lewiatanie na Ustupie, gdzie będą kwestować uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko – Turystycznych w Zakopanem.
Dodatkowo akcję wspiera ponad 50 placówek szkolnych i przedszkolnych, w całej Polsce, które od połowy listopada organizują zbiórki wśród swoich uczniów i przedszkolaków.
W ubiegłym roku, dzięki hojności darczyńców oraz z dużą pomocą młodych wolontariuszy, zostało wysłanych 1 000 świątecznych upominków dla chorych na mukowiscydozę z całej Polski o łącznej wartości 185 tysięcy złotych, a ponad 23 tysiące złotych zebranych w trakcie akcji zostało przeznaczonych na fundusz wsparcia w zakupie leków i rehabilitacji dla najbardziej potrzebujących chorych.
Partnerami akcji są: Nutricia Polska Sp z o.o., Medicom Sp. z o.o., Norsa Pharma Sp z o.o., Express Car Rental, oraz Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A.
Mukowiscydoza jest nieuleczalną chorobą genetyczną. Wadliwy gen, z jakim rodzi się chory, powoduje, że jego organizm produkuje nadmiernie lepki śluz, co skutkuje zaburzeniami przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. Choroba postępując z wiekiem prowadzi najczęściej do całkowitej niewydolności płuc. W konsekwencji jedyną szansą na przedłużenie życia staje się ich przeszczep. Mukowiscydoza jest jak dotąd chorobą nieuleczalną, ale wczesna diagnoza, badania kontrolne, systematyczne leczenie i rehabilitacja oraz szybki rozwój medycyny dają szansę na dłuższe i lepsze życie chorych.
Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM) jest najstarszą i największą w Polsce organizacją działającą na rzecz chorych na mukowiscydozę. Towarzystwo zostało powołane w 1987 r. z inicjatywy osób, które codziennie wspólnie walczą o zdrowie i życie chorych na mukowiscydozę: lekarzy i rodziców chorych dzieci. Misją Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą jest niesienie wszechstronnej pomocy i wsparcia osobom chorym i ich rodzinom, w walce z ciężką, nieuleczalną chorobą, jaką jest mukowiscydoza.
- „Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...40 zł
- Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm. 70 zł
- Torebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki. Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...60 zł