Podhale
Kultura
Pierwsze wydarzenia Tatrzańskich Wici za nami
Autor: Piotr Korczak
Tatrzańskie Wici, w których weźmiemy udział po raz osiemnasty, mają w sobie wiele nieprzemijająco ważnych cech – dbałość o tradycje, jednocześnie będąc w symbiozie z nią – przenikają we współczesność.
Z wielką determinacją przedstawiciele gmin dbają o dziedzictwo kultury (akcentując nie tylko muzykę góralską, w której można się zasłuchać), pokazują ogromną różnorodność, jednocześnie wspólnotę – bo wszyscy biorący udział w Tatrzańskich Wiciach w pewien sposób przyczyniają się do kultywowania piękna.
Wszyscy miłośnicy folkloru i pozytywnych wrażeń spotkali się w ostatnią niedzielę w Bustryku. To właśnie tam organizatorzy dla gości, turystów, ale i stałych mieszkańców przygotowali sporo atrakcji. Główna to przypomnienie zwyczaju góralskiego, często już zapominanego: chodzi o wizytę pana młodego wraz ze swoimi rodzicami w domu narzeczonej tuż przed ślubem. To jeśli chodzi o część artystyczną, bowiem innych atrakcji również nie brakowało. I tak odbył się konkurs na Dobrą Gaździnę i Sykownego Chłopa a dla ceprów był konkurs na Gościa z Certyfikatem.
W Białym Dunajcu odbył się Memoriał im. Stanisława Tutki rozpoczął się turniej żaków, w którym brały udział kluby: Biali Biały Dunajec, ZKP Asy Zakopane oraz LKS Szaflary. Następnie odbyło się wręczenie pucharów, dyplomów, medali oraz nagród ufundowanych w ramach projektu ,,Zajęcia sportowe dla dzieci: roczniki 2010- 2014" w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. W wyniku zaciekłej rywalizacji pierwsze miejsce otrzymała reprezentacja ZKP Zakopane rocznik 2010, drugie miejsce zajęła ZKP Zakopane 2012, trzecie Biali Biały Dunajec 2010, czwarte LKS Szaflary, Piąte Biali Biały Dunajec 2012. Zostały również przyznane nagrody specjalne tj. nagroda dla najlepszego strzelca, którą otrzymał Szymon Wypychowski oraz dla najlepszego bramkarza, która przypadła Olafowi Stępniowi. Puchary, dyplomy i medale wręczał Wójt Gminy Biały Dunajec, zaś upominki trener Janusz Szczepaniak Krupowski.
Mistrzostwa Świata w jedzeniu buncu to jedna z atrakcji w ramach Witowiańskiej Watry. W tym roku zawody miały rangę światową bowiem wystartowali zawodnicy z Izraela i Holandii a ostatecznie tytuł powędrował właśnie do tego ostatniego kraju. Chociaż uspokajamy - najszybciej ćwieć kilo buncu zjadł góral, który po prostu wyemigrował czasowo właśnie do Holandii. Mistrzostwa jak i wszystkie inne atrakcje w Witowie, które zebrały tłumy widzów, odbyły się w ramach XVIII Tatrzańskich Wici.
Wybór Nojśwarniyjsyj Góralecki roku 2019 za nami. W tym roku zdobywczynią tytułu została Ewa Piszczek z Białki Tatrzańskiej. Choć Jury podczas ogłoszenia wyników powtarzało wielokrotnie, że nie miało łatwego zadania. Pokazywała to zresztą liczba innych nagród i wyróżnień dla dziewczyn startujących w tegorocznym konkursie. Impreza przyniosła ogromne emocje tak zarówno podczas poszczególnych konkurencji jak i na koniec podczas ogłoszenia wyników wyborów.
Za nami XVIII „Dzień Pstrąga”, białodunajecka impreza odbywająca się co roku w ramach „Tatrzańskich Wici”. W zmaganiach wędkarzy zwyciężył Stanisław Dziedzina z Nowego Targu przed Krzysztofem Ostruszką z Makowa Podhalańskiego i Andrzejem Kubalicą z Żywca, a największą rybę (48 centymetrowego pstrąga) złowił zakopiańczyk Tomasz Przeklasa. W bitwie kulinarnej pomiędzy Sylwestrem Lisem, zakopiańskim szefem kuchni, a Kołem Gospodyń Wiejskich z Gliczarowa Górnego jury pod wrażeniem znakomitych potraw, jakie przygotowano z pstrąga, wyróżniło ex aequo obydwie drużyny. Odbyły się też pierwsze konkurencje Wyborów Nośwarniyjsyj Górolecki – kandydatki musiały wykazać się umiejętnościami przy sprawianiu i przyrządzaniu pstrągów. Na scenie plenerowej w Białym Dunajcu wystąpili „Mali Holni” z Sierockiego, „Szczawinianki”, Teresa Mirga z zespołem muzyki romskiej „Kałe Bała” z Czarnej Góry oraz – premierowo – zespół założony przez podhalańskiego skrzypka Andrzeja Jarząbka, „FiśBanda”.
- Spinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm. 290 zł
- Korale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm. 70 zł
- Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...100 zł