Ochotnica Górna
Kultura
Ochotnica Górna
Autor: Krzysztof Dobrzynski
16 sierpnia odbyła się po raz kolejny tradycyjna, na wskroś regionalna impreza kulturowa - Watra Ochotnicka. Całość rozpoczęła się od emocjonującego pokazu tresury psów pasterskich. Następnie kierownik Ośrodka Kultury, przy dźwiękach trombity Jana Kubika, oficjalnie rozpoczął watrę (której płomień towarzyszy każdemu spotkaniu) i wspomniał o jej genezie i wołoskich korzeniach Ochotnicy. W program tegorocznej imprezy wpisało się także pożegnanie dotychczasowego proboszcza ks. dr. Jana Mikulskiego, który został mianowany proboszczem w kolejnej parafii.
Wyrażając Księdzu wdzięczność za troskę - nie tylko o życie duchowe, ale i kulturalne naszej wspólnoty - kierownik wręczył pamiątkę i życzył wszystkiego dobrego w dalszej pasterskiej posłudze. Do życzeń dołączyli się także kapela Jana Kubika z Krościenka i oczywiście wójt Gminy – Stanisław Jurkowski - który w kilku słowach przywitał zebranych.
Kiedy na scenie na dobre zadomowiły się zaprzyjaźnione zespoły regionalne, główną ulicą przeszedł redyk – bo przecież styl życia pasterzy wołoskich nierozerwalnie związany był z hodowlą owiec i kóz. Oczom zgromadzonych ukazało się kilkaset owiec, nad którymi pieczę sprawuje miejscowy baca Jarosław Buczek i jego juhasi. Oni też zgłębiali wraz z zainteresowanymi tajniki przetwórstwa mleka metodą tradycyjną i dali pokaz wyrobu sera i oscypków, które baca serwował także na swoim stoisku.
Wśród krzewicieli okolicznego folkloru na scenie prezentowali się: wspomniana wcześniej Muzyka Jaśka Kubika, Zespoły Regionalne: Mali Ochotni, Tylmanowianie, Nucicki z Ochotnicy Dolnej, Ochotni. Nie zabrakło także tradycyjnych konkursów takich jak: robienie masła ,picie zentycy czy komisyjne skrobanie gruli(obieranie ziemniaków) na czas. Karpacką muzykę góralską w różnych aranżacjach i dialektach zaprezentował zespół „Białopotocanie – Folk Power” przy której zabawa miała szczególny wymiar.
Na licznie zgromadzonych uczestników watry czekały regionalne specjały do degustacji przygotowane według domowych przepisów przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Czas umilały liczne konkursy skierowane do szerokiego grona odbiorców, a wszyscy zainteresowani mogli przyjrzeć się z bliska arcydziełom sztuki ludowej wykonanej przez miejscowych artystów.
Całość odbyła się dzięki prężnej współpracy ze Związkiem Podhalan z prezesem Krzysztofem Dobrzyńskim na czele i Kołem Gospodyń Wiejskich pod kierownictwem Janiny Król.
- „Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...40 zł
- Korale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm. 70 zł
- Falkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm. 120 zł