Nysa, Gliwice
Kultura
"Totus Tuus"
Autor: Robert Chowaniec
Zespól regionalny „Regle” działający przy Związku Podhalan Oddział Poronin współpracuje z Teatrem "A" nad misterium muzycznym poświęconym Janowi Pawłowi II pt. "Totus Tuus". Totus tuus... - misterium muzyczne - powstający spektakl, nazwany w podtytule "muzycznym misterium" odwołuje się do wielowiekowej chrześcijańskiej tradycji hymnografii, poświęconej Maryi; twórców interesuje nie tyle ścisły wykład mariologii, co raczej recepcja życia Maryi, ludzkiej matki Boga. Pojawiające się w spektaklu wątki biograficzne z życia Jana Pawła II, biografii tyleż zobowiązującej moralnie (sylwetka wybitnego człowieka), co wyrastającej z szerzej pojętego tła historyczno – społecznego, mają uwypuklić proces dojrzewania Wojtyły do wypowiedzenia w myśl nabożeństwa św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, słów zawierzenia Matce Boga: Totus Tuus (Cały Twój).
W spektaklu zaakcentowane zostały tragiczne, przełomowe wydarzenia z życia narodu, w których przyszło uczestniczyć, a następnie kreować Karolowi Wojtyle, zastanawiając się jak "pobożność maryjna", szczególnie kultywowana w Polsce, kształtowała (kształtuje) nasze społeczeństwo. W przyjętych przez Wojtyłę słowach Totus Tuus realizuje się niezłomny model wychowania człowieka do wartości, nieobojętnego na losy Ojczyzny, stawiającego sobie najwyższe wymagania moralne ("wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali" - z nauczania papieskiego Jana Pawła II).
W spektaklu pojawią się fragmenty Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, śpiewanie na żywo, „rdzennie” przez kilku starszych artystów z uznanego na Podhalu Zespołu "Regle" z Poronina. Jednocześnie w spektaklu pojawiają się fragmenty starogreckiego hymnu maryjnego Akatyst ku czci Bogurodzicy, w wykonaniu Chóru Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, przygotowanego przez muzykologa Ks. dr Piotra Towarka.
Dwa muzyczne światy kompilowane przez śląskich kompozytorów Jacka Dzwonowskiego i Marcina Dzwonowskiego stają się metaforą dwóch skrzydeł łączących Wschód z Zachodem jedną lotną myślą o Matce Boga – formalnie organizując strukturę spektaklu. Spektakl wydarza się ponadto w rytmie kultywowanej od wieków w Tradycji Chrześcijańskiej liturgii godzin.
W warstwie tematycznej artyści gliwickiego Teatru "A" oraz zaproszeni do współpracy wyjątkowi twórcy postanowili sięgnąć do zapisków, dokumentów dotyczących przede wszystkim wcześniejszego okresu w biografii Karola Wojtyły, w przeświadczeniu, że wczesna śmierć ziemskiej Matki w duchowym wymiarze zbliża Karola do Matki Boga. Z „sepii fotografii i dokumentów” wyłania się obraz zwykłego człowieka, uwikłanego w dzieje swojego narodu, niezłomnego o tyle, o ile niezłomność definiujemy jako dorastanie do "zadań z człowieczeństwa". W tym znaczeniu mamy do czynienia z teatralnym "esejem o zwykłym człowieku".
Więcej na: http://www.teatr-a.art.pl/spektakl/totus_tuus/
Premierowy spektakl odbył się 1 maj godz. 19.00 - wersja plenerowa, Nysa, Plac Solny natomiast drugi występ miał miejsce 4 maja w Gliwicach Kościół pw. Wszystkich Świętych po mszy wieczornej ok. godz. 20.15.
- Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...100 zł
- Ludowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm 25 zł
- Spinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm. 240 zł