Nowy Targ
Zaproszenia
Zabawy i bale karnawałowe - nowa wystawa w Muzeum Podhalańskim
Autor: PTH NT
Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu serdecznie zaprasza na wernisaż nowej wystawy czasowej, który odbędzie się 7 lutego 2019 roku (czwartek) o godz. 17.00 w Ratusz, Rynek 1. Ekspozycja zatytułowana „Karnawałowe zabawy, wieczorki taneczne i bale z kotylionem. Druki ulotne z kolekcji Muzeum Podhalańskiego”, otwiera nowy cykl wystaw historycznych pn. „Podhalańskie Akcydensy”, na których będą prezentowane unikatowe druki ulotne ze zbiorów placówki.
Od dwóch lat, przy liczącej kilka tysięcy egzemplarzy kolekcji, trwają intensywne prace polegające na porządkowaniu, opracowywana i zabezpieczaniu unikatowych w skali kraju zbiorów. Wszystkie dokumenty są digitalizowane, opisywane i zabezpieczane w specjalnych bezkwasowych pudłach, teczkach i kopertach.
Akcydensy z kolekcji Muzeum Podhalańskiego związane są z polskim okresem obrzędowym, jakim jest karnawał. Znaleźć wśród nich można: zaproszenia, plakaty, bilety wstępu oraz opisy konkretnych wydarzeń zamieszczane na łamach prasy podhalańskiej. Dokumenty prezentowane na wystawie Są ulotnym zapisem życia rozrywkowego, ale również kulturalnego, społecznego, politycznego czy indywidualnego mieszkańców Nowego Targu i regionu przede wszystkim z okresu karnawału.
Dokumenty opisują styl w jakim bawili się nasi przodkowie, przedstawiają organizatorów zabaw, miejsca zabaw, czy nawet cały ich program wraz z tańcami. Nie sposób pominąć tu celów charytatywnych czy przeoczyć nazw bandów i zespołów muzycznych przygrywających do tańca.
Projekty druków uzależnione są od rodzaju, specyfiki i przeznaczenia. Od druków prostych o charakterze informacyjnym poprzez druki ozdobne, kolorowe, różniące się m.in. rodzajem papieru aż po wielkość formatu; od prostych kartoników biletowych poprzez zaproszenia składane aż po wielkoformatowe afisze anonsujące. Dokumenty w większości drukowane były w Drukarni Ignacego Borka późniejszej Drukarni Podhalańskiej, choć wśród zaproszeń możemy znaleźć również zaproszenia wydrukowane przez Drukarnię Związkową w Krakowie, Drukarnię Udziałową w Sosnowcu, Drukarnię NOWA z Jordanowa czy T. Lintscher z Żywca, również wzory pisane ręcznie czy na maszynie do pisania.
Naszą podróż zaczynamy w roku 1910 zaproszeniem na zabawę taneczną zorganizowaną przez Towarzystwo Kasynowe w Nowym Targu, wydrukowanym przez Drukarnię Związkową w Krakowie, a kończymy w powojennym 1947 r. ”Wielką zabawą taneczną” organizowaną przez Komendę Wojsk Pogranicza w Nowym Targu.
Ekspozycji towarzyszce jej będą warsztaty edukacyjne zatytułowane: „Zapusty. Zimowe bale, maskarady i zabawy”, kierowane przede wszystkim do najmłodszych, przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i średnich. Na warsztacie uczestnicy dowiedzą się co to zapusty, skąd się wywodzą i czym się charakteryzują. Poznają rodzaju balów, ich genezę oraz czym się charakteryzują i jakie tańce im towarzyszą. Na zakończenie warsztatu uczestnicy stworzą własne maski karnawałowe.
Wystawę, która przygotowali: Barbara Wiśniowska i Robert Kowalski będzie można zwiedzać od 8 lutego do końca kwietnia 2019 r. w nowotarskim ratuszu. Serdecznie zapraszamy !
- Poduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm. 100 zł
- Flakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm. 130 zł
- Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 65 zł