Nowy Targ
Zaproszenia
Czego woda nie weźmie i ogień nie spali - rzecz o dawnych rzemieślnikach
Autor: PTH NT
Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu zapraszają na otwarty wykład mgr Małgorzaty Wójtowicz-Wierzbickiej (Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju), Czego woda nie weźmie i ogień nie spali - rzecz o dawnych rzemieślnikach. 28 lutego (czwartek) 2018 r. o godz. 17.00 w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu Ratusz - Rynek 1.
Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu oraz Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu inaugurują drugą edycję cyklu otwartych wykładów naukowych pod nazwą „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości”. Odbywać się w każdy ostatnią środę lub czwartek miesiąca z wyłączeniem wakacji o godz. 17.00 w sali reprezentacyjnej nowotarskiego ratusza.
Tytułowa „Klio” muza historyków, patronować będzie spotkaniom i debatom poświęconym historii, kulturze i tradycji miasta oraz regionu. Nie zabraknie również prelekcji poruszających problematykę ogólnopolską z zakresu archeologii, historii sztuki, historii wojskowości, etnografii czy etnologii. Na wykłady do Nowego Targu zapraszani będą pracownicy naukowi wyższych uczelni, z którymi Muzeum i PTH od szeregu lat współpracuje, ale również pracownicy instytucji kultury w tym placówek muzealnych. Wykładom towarzyszyć będą prezentacje multimedialne oraz otwarte debaty prelegentów z uczestnikami spotkań. Prelekcje w ratuszu nawiązują do orgaznizowanych w latach ubiegłych zarówno przez PTH jak i Muzeum cyklów spotkań mieszkańców miasta i regionu z badaczami przeszłości.
Wykład inaugurujący wygłosi mgr Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka (Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju) na temat Czego woda nie weźmie i ogień nie spali - rzecz o dawnych rzemieślnikach. Początek, 28 lutego (czwartek) 2018 o godz. 17.00 w Muzeum Podhalańskim w Ratuszu – Rynek 1. Serdecznie zapraszamy !
* * *
Podczas swojego wykładu autorka zaprezentuje materiały z badań terenowych, które dotyczyły dawnych, reliktowych form rzemiosła wiejskiego i objęły swym zasięgiem teren występowania Górali Zagórzańskich. Były one realizowane przez Muzeum im. Władysława Orkana w ramach programu edukacyjno-naukowego „Tradycyjne rzemiosło i przemysł wiejski Karpat Polskich” finansowane z dotacji Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego. W ramach spotkania zostanie wyświetlony również film pt. „Czego woda nie weźmie i ogień nie spali - rzecz o dawnych rzemieślnikach”. Został on został również zrealizowany w ramach w/w projektu. Zaprezentowana zostanie również publikacja zbiorowa zawierające materiały I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej organizowanej w 2016 r. przez Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju, która uświetniła obchody jubileuszu 80-lecia założenia rabczańskiego Muzeum.
* * *
Mgr Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, absolwentka Etnologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 2006 r. obroniła pracę magisterską pt. Stereotyp "szaleńca" w polskiej kulturze typu ludowego. Stażystka w Dziale Folkloru Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej – Prüfferowej w Toruniu, pracowała w Dziale Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej a obecnie w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. Kuratorka i autorka scenariuszy wystaw, badacz terenowy. W latach 2008-2011 brała udział w obozach etnograficznych w powiecie niżańskim, ropczyckim, bojanowskim i leżajskim realizowanych w ramach projektu pt. Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej. Współautor filmów promujących wystawę „Zabawki ludowe” oraz „Heródek orawski Nikifor”. Współautor projektu Rabczańskie mikrohistorie. W kręgu jej zainteresowań znajduje się m. in. etnopsychiatria.
- Korale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm. 70 zł
- Portfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki. Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...35 zł
- Bransoletka "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm. 50 zł