Nowy Targ
Zaproszenia
„Klio – ratuszowe debaty o przeszłości”
Autor: PTH NT
Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu zapraszają na otwarty wykład dr hab. Marcina S. Przybyły (Uniwersytet Jagielloński, Kraków) Kamienna architektura z epoki brązu odkryta na Górze Zyndrama w Maszkowicach (Karpaty Zachodnie). 23 lutego (czwartek) 2017 r. o godz. 17.00 w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu Ratusz - Rynek 1.
Projekt „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości” realizowany przy wsparciu finansowym: Gminy Miasto Nowy Targ.
Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu oraz Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, inaugurują nowy cykl otwartych wykładów naukowych pod nazwą „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości”. Odbywać się w każdy ostatni czwartek miesiąca z wyłączeniem wakacji o godz. 17.00 w sali reprezentacyjnej nowotarskiego rausza.
Tytułowa „Klio” muza historyków, patronować będzie spotkaniom i debatom poświęconym historii, kulturze i tradycji miasta oraz regionu. Nie zabraknie również prelekcji poruszających problematykę ogólnopolską z zakresu archeologii, historii sztuki, historii wojskowości, etnografii czy etnologii. Na wykłady do Nowego Targu zapraszani będą pracownicy naukowi wyższych uczelni, z którymi PTH od szeregu lat współpracuje, ale również pracownicy instytucji kultury w tym placówek muzealnych. Wykładom towarzyszyć będą prezentacje multimedialne oraz otwarte debaty prelegentów z uczestnikami spotkań. Prelekcje w ratuszu nawiązują do orgaznizowanych w latach ubiegłych zarówno przez PTH jak i Muzeum cyklów spotkań mieszkańców miasta i regionu z badaczami przeszłości.
Projekt przygotowany przez towarzystwo historyczne, otrzymał dofinasowanie ze środków Gminy Miasto Nowy Targ w ramach konkursu na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki i ochrony dóbr kultury.
Wykład inaugurujący wygłosi dr hab. Marcin Przybyła (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), na temat „Kamienna architektura z epoki brązu odkryta na Górze Zyndrama w Maszkowicach (Karpaty Zachodnie”. Początek, 23 lutego (czwartek) 2017 o godz. 17.00 w Muzeum Podhalańskim w Ratuszu – Rynek 1. Serdecznie zapraszamy !
W pierwszej połowie roku zaplanowano następujące wykłady:
23 luty 2017 r. dr hab. Marcin S. Przybyła (Uniwersytet Jagielloński, Kraków), Kamienna architektura z epoki brązu odkryta na Górze Zyndrama w Maszkowicach (Karpaty Zachodnie)
30 marzec 2017 r. dr Agnieszka Chłosta – Sikorska (Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków), Kobiety i ich święto w PRL
27 kwiecień 2017 r. dr Agnieszka Partridge (Uniwersytet Jagielloński, Kraków), Sztuka czy propaganda. Artysta na polu chwały 1914-1918
25 maj 2017 r., mgr Anna Wawrzczak (Muzeum Pienińskie w Szczawnicy), Utracone dziedzictwo - kultura materialna Rusinów Szlachtowskich
22 czerwca 2017 r. mgr Katarzyna Węglicka (Polska Akademia Nauk, Warszawa), Kresy jako obszar wielu kultur: ormiańska, karaimska, żydowska, tatarska …
* * *
Podczas badań wykopaliskowych Instytutu Archeologii UJ, realizowanych latem 2015 i 2016 roku na Górze Zyndrama w Maszkowicach, pow. Nowy Sącz, została odkryta unikatowa konstrukcja w postaci kamiennego muru obronnego. Fortyfikacja ta, zbudowana w technice tzw. suchego muru, otaczała niewielką osadę, która założona została około 1750 roku p.n.e., a przestała istnieć mniej więcej dwieście lat później. Jest to jeden z kilku najstarszych w Europie, poza basenem Morza Śródziemnego, i najstarszy w Polsce przykład kamiennej architektury obronnej. W trakcie badań wykopaliskowych uzyskana została ogromna ilość informacji na temat szczegółów konstrukcyjnych fortyfikacji oraz zabudowy wnętrza warowni, a także życia codziennego jej mieszkańców oraz ich pochodzenia. W wykładzie zostaną zaprezentowane metody badań archeologicznych, wykorzystywane w naszej pracy na Górze Zyndrama, informacje odnoszące się do różnych aspektów osady z epoki brązu oraz propozycje interpretacji tego unikatowego odkrycia.
* * *
Dr hab. Marcin Przybyła jest pracownikiem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jego zainteresowania naukowe dotyczą społeczeństw epoki brązu na terenie Europy Środkowej, gospodarki populacji prehistorycznych oraz teorii i metodologii badań archeologicznych. Jest autorem trzech książek i ponad pięćdziesięciu artykułów naukowych.
- Okładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...30 zł
- Aniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa. 10 zł
- Zbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...950 zł