PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Humor w PRL – czy było się z czego śmiać?

Piątek, 22 kwietnia 2016 r.
Autor: PTH NT

Humor w PRL – czy było się z czego śmiać?Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład dr Agnieszki Chłosty-Sikorskiej (Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków) Humor w PRL – czy było się z czego śmiać?, który odbędzie się w dniu 22 kwietnia (piątek) 2016 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


W PRL-u dokładnie ustalono, jaki rodzaj humoru jest dozwolony, z czego i z kogo wolno się śmiać. Cenzurowano teksty kabaretowe, dowcipy i piosenki. Jednak życie w PRL-u w wielu przypadkach przerastało kabaret. Dla Polaków żart stał się wyrazem buntu, sposobem na niepamięć, na oderwanie się od szarości świata, trosk dnia codziennego. Żartowano z sytuacji politycznej i gospodarczej, wątpliwych sukcesów naukowych i politycznych, wspólnego wroga, milicji, I sekretarzy KC PZPR. Był to wentyl dla nagromadzonych emocji, zastępczy sposób sprzeciwu wobec sytuacji politycznej i społecznej. Taki humor groził represjami, żartowano zatem po cichu, w zakamuflowany sposób. Komuniści, zwłaszcza ci na szczytach władzy, nie mieli poczucia humoru, zresztą żadna władza nie lubi, gdy obywatele się z niej śmieją.
 
* * *

Dr Agnieszka Chłosta-Sikorska. Adiunkt w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie; członek Polskiego Towarzystwa Historycznego i Komisji Historii Kobiet Komitetu Nauk Historycznych PAN; Rzeczoznawca MEN podręczników szkolnych do kształcenia ogólnego, Sekretarz Olimpiady Historycznej Komitetu Okręgowego w Krakowie. Zainteresowania badawcze: Dydaktyka historii oraz wiedzy o społeczeństwie ze szczególnym uwzględnieniem przemian w edukacji. Najnowsza historia Polski analizowana w aspekcie historii społecznej, historii kobiet i historii rodziny. Problematyka życia codziennego w powojennym Krakowie. Prasa kobieca.
 
* * *
 
Organizatorem wykładów jest Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. Cykl podobnie jak w ubiegłych latach realizowany jest przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Nowego Targu. 

Już dziś serdecznie zapraszamy !

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    120 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.