PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Rozwój sportu hippicznego na Podhalu do 1939 roku

Piątek, 25 września 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

Rozwój sportu hippicznego na Podhalu do 1939 rokuPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład dra Macieja Baraniaka (AWF, Kraków) Rozwój sportu hippicznego na Podhalu do 1939 roku, który odbędzie się w dniu 25 września (piątek) 2015 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


W piątek 25 wrześni  2015 r. o godz. 18.00 odbędzie pierwszy po wakacyjnej przerwie otwarty wykład naukowy z cyklu  „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle”.  Z referatem wystąpi dr Maciej Baraniak nt. Rozwój spotu hippicznego na Podhalu do 1939 roku.

Konie pojawiły się na Podhalu wraz z pierwszymi osadnikami. Pracowały przy uprawie roli, zwoziły drewno z lasów i były przez wiele lat podstawowym środkiem transportu. Towarzyszyły góralom przez całe życie, zaprzęgiem zawożono dziecko do chrztu, młodą parę do ślubu i zmarłych na cmentarz. 
Rozpropagowanie Podhala na przełomie XVIII i XIX w. przez Tytusa Chałubińskiego wśród polskich elit zaowocowało napływem kuracjuszy i pospolitych turystów ze wszystkich zaborów. W raz z rozwojem turystyki pojawiła się wśród górali nowa profesja fiakra wożącego gości furką tzw. "fasiągiem" na trasie Kraków-Zakopane, a po doprowadzeniu linii kolejowej w 1884 r.do Chabówki na trasie Chabówka-Zakopane. Wzrost ruchu turystycznego końcem XIX w. spowodował rozwój transportu konnego i w konsekwencji zwiększenia pogłowia koni na Podhalu.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości jeździectwo uprawiane było prawie wyłącznie przez właścicieli ziemskich, oraz zawodników wojskowych reprezentujących różne rodzaje jazdy. Inicjatorem pierwszych zawodów hippicznych na Podhalu był I Pułk Artylerii Górskiej mający swoją siedzibę na terenie dzisiejszego lotniska sportowego w Nowym Targu. Oprócz gonitw wojskowych organizowano także tzw. biegi góralskie w których brali udział okoliczni mieszkańcy. Zawody na nowotarskim torze wyścigowym odbywały się cyklicznie w latach 1919-1926.
Od 1929 r. aż do wybuchu II Wojny Światowej zawody hippiczne organizowano w sezonie zimowym w Zakopanem. Inicjatorem i głównym organizatorem  tych wydarzeń był Małopolski Klub Jazdy Konnej z siedzibą we Lwowie i Komitet Imprez Sportowych Związku Przyjaciół Zakopanego. Zakopane posiadało w okresie dwudziestolecia wspaniałą infrastrukturę sportową min. zlokalizowany na Dolnej Równi Krupowej stadion hippiczny. Oprócz ogólnopolskich zimowych zawodów w skokach przez przeszkody, wyścigów płaskich i wyścigów kłusaków organizowano także wyścigi kumoterek, wyścigi włókiem za koniem i włókiem za jeźdźcem. W konkurencjach klasycznych konkurowali jeźdźcy wojskowi, natomiast w wyścigach zaprzęgów, w skjóringu i skisjóringu jeźdźcy i narciarze zakopiańscy. Zawody jeździeckie z okresu dwudziestolecia międzywojennego stały się przyczynkiem i inspiracją do organizacji dzisiejszych wyścigów kumoterek.

Dr Maciej Baraniak, absolwent GWSH w Katowicach i UJ w Krakowie. W 2014 r. uzyskał tytuł doktora nauk na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu krakowskiej AWF. Autor monografii pt. „Sport w Zakopanem w okresie dwudziestolecia międzywojennego” oraz kilku artykułów naukowych na temat historii i rozwoju sportu. Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Społecznych o Sporcie i Polskiego Towarzystwa Historycznego. Wykładowca akademicki.

Cykl spotkań naukowych w Bursie Gimnazjalnej organizowany jest wspólnie  przez: Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej w Nowym Targu. Wykłady  podobnie jak w minionych latach dofinansowane są ze środków Burmistrza Miasta Nowego Targu.

Serdecznie zapraszamy !

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm.
    50 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.