Nowy Targ
Zaproszenia
SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ
Autor: Maciej Stasiński
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE raz połączony z prezentacją multimedialną wykład mgra Marka Bartona (Akademia Jana Długosza w Częstochowie) Historia sportu samochodowego w Polsce do 1939 r., który odbędzie się w dniu 21 listopada (piątek) 2014 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.
Od starożytności ludzie marzyli o wynalezieniu pojazdu samobieżnego, który mógłby poruszać się bez wysiłku mięśni ludzkich bądź zwierzęcych. Idea ta rozwijana w następnych epokach, została urealniona dopiero w II połowie XVIII w., gdy skonstruowano pierwszy ciągnik parowy. Jednakże nim samochód wszedł do szerszego użytku musiało minąć jeszcze ponad sto lat. Pod koniec XIX w. za sprawą Stanisława Grodzkiego pojawił się w Warszawie pierwszy samochód (już z napędem benzynowym). Od tego czasu na ziemiach polskich stopniowo zaczęło przybywać kolejnych pojazdów, na które wówczas mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi. Mimo to, już na początku XX w. w każdym z trzech zaborów powstały stowarzyszenia automobilistów, których jednym z głównych celów była organizacja samochodowych imprez turystycznych i sportowych. Zawody te nie tylko zapewniały wielkie emocje, zarówno dla uczestników, jak i dla kibiców, ale także stały się żywą reklamą nowego środka transportu. Ten pierwszy etap rozwoju polskiego sportu samochodowego przerwał wybuch I wojny światowej.
W odrodzonej Polsce, już pod szyldem Automobilklubu Polski, następuje drugi etap rozwoju autosportu. Rajdy i wyścigi przyciągają coraz większą grupę zawodników, a od 1928 r. oficjalne przyznawany jest tytuł Mistrza Polski w jeździe automobilowej. Jedną z rund jest słynny Wyścig Tatrzański odbywający się na trasie Łysa Polana – Morskie Oko.
Na spotkaniu omówiona zostanie geneza automobilizmu, początki sportu samochodowego na świecie i w Polsce oraz rozwój autosportu w odrodzonej Polsce do momentu wybuchu II wojny światowej. Wystąpienie będzie ubogacone pokazem slajdów.
Mgr Marek Barton, doktorant historii (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie), członek Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Częstochowie. Jego zainteresowania badawcze to przede wszystkim historia Polski XX w., historia regionu częstochowskiego, historia filozofii, a także wybrane zagadnienia z historii kultury. Miłośnik turystyki, najbardziej lubi przyjeżdżać w polskie Tatry.
- Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 55 zł
- Aniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa. 13 zł
- Bransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 65 zł