PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

DREWNO, KAMIEŃ I ŻELAZO ZESPOLONE KRWIĄ

Piątek, 7 listopada 2014 r.
Autor: PTH NT

DREWNO, KAMIEŃ I ŻELAZO ZESPOLONE KRWIĄPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu, Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego w Nowym Targu serdecznie zapraszają na wykład Szczepana Kowalskiego DREWNO, KAMIEŃ I ŻELAZO ZESPOLONE KRWIĄ Galicyjskie cmentarze z okresu Wielkiej Wojny. 7 listopada (piątek) 2014 r. o godz. 18.00 Bursa Gimnazjalna im. dr Jana Bednarskiego Ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


Spotkanie zorganizowane w ramach Programu edukacyjnego „Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość".

* * *

W piątek 7 listopada 2014 r. W nowotarskiej Bursie Gimnazjalnej odbędzie się spotkanie i wykład mgr Szczepana Kowalskiego (PTH, Nowy Targ), który poświęcony będzie  galicyjskim cmentarzom z okresu Wielkiej Wojny na terenie Galicji Zachodniej.  Wykład jest jednym z działań realizowanych w ramach programu edukacyjnego  „Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość” pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezesa Zarządu Głównego PTH.

* * *

Zmagania mocarstw w I wojnie światowej na froncie wschodnim toczyły się w znacznej części na terenach ówczesnej Galicji. Jednymi z najbardziej znaczących momentów tych walk było zatrzymanie ofensywy rosyjskiej w XII 1914 r., w czasie operacji limanowsko-łapanowskiej, oraz przełamanie frontu w bitwie pod Gorlicami w V 1915 r.

Po odejściu frontu, dowództwo zachodnio-galicyjskiego Okręgu Wojskowego w Krakowie postanowiło uporządkować pobojowiska i naprędce zakładane cmentarze oraz pojedyncze groby. Zadanie to wykonał, specjalnie powołany, Oddział Grobów Wojennych tworząc zarazem niezwykły, jedyny w swoim rodzaju zbiorowy pomnik poświęcony poległym żołnierzom, bez względu na przynależność wojskową lub narodową. Zatrudniając artystów i architektów wybudowano 400 cmentarzy różnej wielkości, często o dużych walorach artystycznych.

Na spotkaniu krótko omówiona zostanie historia budowy cmentarzy oraz zaprezentowane będą slajdy z kilkudziesięciu cmentarzy wykonane przez panią Irenę Szajnar, działaczkę PTTK i przewodnika beskidzkiego, podczas licznych wędrówek.

* * *

Szczepan Kowalski, geograf (UMCS w Lublinie), bibliotekoznawca i regionalista. Pracownik merytoryczny Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu - Filia w Nowym Targu. Aktywnym działacz Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu.  Autor scenariuszy i realizacji wystaw czasowych prezentowanych m.in. w Nowym Targu Bibliotece Pedagogicznej w ramach nowotarskich Nocy Muzeów, Bursie Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego i Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej w Limanowej. Ponadto, jest autorem kilku artykułów  popularno-naukowych publikowanych m.in. na łamach „Almanachu Nowotarskiego”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.