Nowy Targ
Zaproszenia
WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE
Autor: PTH NT
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład Anny Wawrzczak Kuracja dla ciała i ducha Uzdrowisko Szczawnica w XIX i w 1. poł. XX w., który odbędzie się w dniu 23 maja (piątek) 2014 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.
Szczawnica – nazwa miejscowości pochodzi od znanych z dawien dawna kwaśnych wód - szczaw, których używano zarówno w kuchni jak i w medycynie ludowej. W XIX wieku w obrębie miejscowości powstało uzdrowisko, którego największy rozkwit przypadł za czasów Józefa Szalaya. Do kurortu zjeżdżali zewsząd nie tylko zwykli kuracjusze ale także uczeni, pisarze, malarze oraz aktorzy. W leczniczych właściwościach uzdrowiska doszukiwano się panaceum na wszelkie dolegliwości, również te duchowe. Na początku XX wieku Zakład Zdrojowy kupił Adam hrabia Stadnicki, który poddał go gruntownej modernizacji. W okresie międzywojennym wokół wybitnych osobistości tworzyły się liczne saloniki literackie i artystyczne. Burzliwe lata powojenne niekorzystnie zapisały się na kartach Uzdrowiska. W 1948 roku władze PRL upaństwowiły większość budynków, a lecznictwo ukierunkowano na terapię chorób zawodowych górników i hutników.
mgr Anny Wawrzczak, archeolog, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracownik Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy. Uczestniczyła w ratowniczych badaniach archeologicznych w okolicy Krakowa na terenach przeznaczonych pod budowę autostrady A4. Brała udział w licznych wykopaliskach w woj. świętokrzyskim, m.in. w Turze Dolnym pod kierunkiem dr Andrzeja Matogi. Odtwórczyni życia przed wiekami podczas licznych festynów archeologicznych m.in. na Dymarkach Świętokrzyskich w Nowej Słupi oraz na Żelaznych Korzeniach w Starachowicach. Prywatnie lubi turystykę górska a hobbystycznie archeologie eksperymentalna i fotografie amatorska.
- Aniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa. 16 zł
- Spinka góralska XIXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z srebrną małą szarotką. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm. 260 zł
- Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm. 60 zł