PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
Rozmiar tekstu: 

Nowy Targ

Zaproszenia

Wieczorne spotkanie w Bursie Gimnazjalnej

Piątek, 13 grudnia 2013 r.
Autor: PTH NT

Wieczorne spotkanie w Bursie GimnazjalnejPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na ostatni w tym roku otwarty wykład w ramach cyklu pt. „Wieczorne spotkanie w Bursie Gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle”. Z prelekcją kończący piąty sezon wykładów wystąpi mgr Wacława Szczepanik nt. Życie codzienne w galicyjskim garnizonie na przełomie XIX i XX wieku”. Początek spotkania 13 grudnia (piątek) 2013 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


Wystąpienie ma za zadanie przedstawić mało znany temat austro-węgierskiej obecności wojskowej na terenie zachodniej części dawnego zaboru austriackiego. Prawie każde znaczące miasto w Galicji posiadało swój garnizon wojskowy. Taki obiekt posiadał od ok. 1886 r. również Nowy Targ.  Żołnierze i oficerowie byli często ważnym elementem gospodarki danej miejscowości. Miasta budowały dla nich koszary, za które płacił skarb wojskowy. Żołnierze nabywali towary i usługi, wzbogacając miejscowych przedsiębiorców. Żołnierze pomagali gasić pożary, ratowali tonących czy pilnowali porządku publicznego. Często koszary wojskowe były najnowocześniejszymi budynkami w mieście. Orkiestry wojskowe publicznymi występami umilały czas wolny w letnie wieczory. Oficerowie, wyuczeni tańca w szkołach wojskowych byli ważnymi uczestnikami balów karnawałowych. Z drugiej strony obecność w mieście dużej grupy młodych mężczyzn, wyrwanych z domów rodzinnych, z łatwym dostępem do alkoholu a przy tym regulaminowym obowiązkiem noszenia poza służbą broni białej, powodowała spore problemy. Żołnierze często powodowali zakłócenie porządku publicznego, wywoływali burdy i awantury. Zdarzały się pobicia, gwałty a nawet zabójstwa.

Problem obecności armii austro-węgierskiej w Galicji jest dość słabo znany szerszemu gronu odbiorców. W moim wystąpieniu postaram się go przybliżyć w pewnym wycinku czasu jakim był przełom XIX i XX wieku na przykładzie kilku wybranych miast w Galicji Zachodniej. Przedstawię najważniejsze aspekty życia codziennego żołnierzy w Galicji oraz wzajemnych relacji między światem wojskowym a światem cywilnym. Relacji bliskich i bardzo różnorodnych.

* * *

Mgr Wacław Szczepanik, historyk, muzealnik. Absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Historycznym UJ (17 grudnia 2010 r. otwarty przewód doktorski: Austriacki garnizon w Tarnowie w latach 1772-1918). Od 2009 r. pracownik merytoryczny w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Zainteresowania badawcze: I wojna światowa, historia wojskowości, historia Galicji, historia etniczna, Urban History. Autor książki Cesarskie dzieci z Tarnowa. 57 galicyjski pułk piechoty w latach 1894-1918, Kraków 2011 oraz kilkunastu artykułów naukowych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.