Nowy Targ
Zaproszenia
Ochotnicze formacje Brygady Podhalańskiej na Podtatrzu w latach 1919-1920
Autor: AKS
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego zapraszają na Wieczorne spotkanie w bursie gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład dr. Jerzego M. Roszkowskiego pt. Ochotnicze formacje Brygady Podhalańskiej na Podtatrzu w latach 1919-1920, który odbędzie się 28 lutego o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.
We wtorek 28 lutego 2012 r. Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej wznawiają cykl wykładów pod wspólnym hasłem "Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle". Wzorem lat ubiegłych na comiesięcznych spotkaniach poruszana będzie różnorodna tematyka. Uczestnicy wykładów będą mogli zapoznać się m.in. z zamkami, kasztelami i dworami obronnymi na pograniczu polsko-słowackim, emigracją zarobkową do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej na przełomie XIX/XX, Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”; historią polskiego guzika wojskowego czy zapoznać się z sylwetką dr Władysława Mecha. Szczegółowy harmonogram spotkań i ich tematykę będzie można znaleźć na stronach internetowych PTH i TBG.
Cykl wykładów jest jednym z kilku przedsięwzięć jakie PTH i TBG zaplanowały na 2012 r., w którym to Bursa Gimnazjalna w Nowym Targu obchodzić będzie jubileusz 100-lecia swego powstania. Oprócz wspomnianych wykładów kontynuowany jest program badawczy dokumentujący działalność Bursy i Towarzystwa.
Czwartą edycję „Wieczornych spotkań...” zainauguruje odczyt dr. Jerzego M. Roszkowskiego, pracownika Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Wygłosi on referat zatytułowany „Ochotnicze formacje Brygady Podhalańskiej na Podtatrzu 1919-1920”. Prelekcja wraz z pokazem multimedialnym będzie dotyczyć organizowania, wyposażenia i szkolenia trzech jednostek wojskowych: Kompanii Wysokogórskiej, Legii Spisko-Orawskiej oraz Tajnej Organizacji Wojskowej. Zostanie przedstawiony ich udział w działaniach zbrojnych na południowym pograniczu Polski, a także sylwetki dowódców: gen. Andrzeja Galicy, płk. Władysława Ziętkiewicza, por. Wendelina Dziubka i por. Władysława Lorencowicza. Ten ostatni związany jest szczególnie ze stolicą Podhala, był bowiem uczniem nowotarskiego gimnazjum i wychowankiem Bursy.
Początek spotkania 28 lutego (wtorek) 2012 r. o godz. 18.00, w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.
Projekt wykładów dofinansowany jest przez Urząd Miasta Nowego Targu.
- Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Torebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...160 zł
- Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...25 zł