PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Wieczorne Spotkania w Bursie Gimnazjalnej: Polska szlachta sołtysia na Górnej Orawie od XVI-XX w.

Piątek, 30 kwietnia 2010 r.
Autor: Robert Kowalski

Wieczorne Spotkania w Bursie Gimnazjalnej: Polska szlachta sołtysia na Górnej Orawie od XVI-XX w.Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na Wieczorne Spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią tradycją i kulturą w tle oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład dr Jerzego M. Roszkowskiego pt. Polska szlachta sołtysia na Górnej Orawie od XVI-XX w., który odbędzie w dniu 30 kwietnia (piątek) 2010 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


W ramach cyklu Wieczorne Spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią tradycją i kulturą w tle, odbędzie wykład dr Jerze M. Roszkowskiego, historyka, bibliotekoznawcy i archiwisty, kierownika Działu Zbiorów Archiwalnych Muzeum Tatrzańskiego. Jest on badacz dziejów nowożytnych i najnowszych Podhala Spisza i Orawy, autorem szeregu publikacji naukowych z zakresu historii pogranicza polsko-słowackiego Wykład połączony z prezentacją multimedialną dotyczyć będzie dziejów polskiej szlachty sołtysiej na Górnej Orawie.

W polskiej obecnie części Górnej Orawy, która do 1918 r. pozostawała w granicach Węgier, obok ludności chłopskiej żyli przedstawiciele rodów drobnoszlacheckich. Należeli oni do węgierskiego stanu szlacheckiego, a zaliczani byli do tzw. kurialistów, czyli ziemian gospodarujących na cząstkach wsi. Z tym rejonem Orawy związały się na całe stulecia cztery rodziny szlacheckie: Bukowińskich, Moniaków, Wilczków i Divékych. Trzy pierwsze łączyło wiele wspólnego, a przede wszystkim polskie pochodzenie i sprawowanie funkcji sołtysów. Byli też wielokrotnie z sobą skoligaceni. Ponadto, w tych samych okolicznościach i w wyniku wspólnej inicjatywy, zostali uszlachceni, niemal jednocześnie – w lutym 1674 r. Wspomniane okoliczności to wybuch w 1672 r. na Górnych Węgrzech antyhabsburskiego i antykatolickiego zarazem powstania Gaspara Piki.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    130 zł
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.