Nowy Targ
Zaproszenia
Owce hale i bacowie - czyli rzut oka na kulturę pasterską u podnóża Babiej Góry dawniej i dzisiaj
Autor: Robert Kowalski - Prezes Oddziału PTH O/Nowy Targ
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu i Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na Wieczorne Spotkanie w Bursie Gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład mgr Tomasza Urbańca pt. Owce, hale i bacowie – czyli rzut oka na kulturę pasterską u podnóża babiej góry dawniej i dzisiaj, które odbędzie w dniu 19 lutego (piątek) 2010 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.
Owce hale i bacowie - czyli rzut oka na kulturę pasterską
u podnóża Babiej Góry dawniej i dzisiaj
Po krótkiej przerwie Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. Dr Jana Bednarskiego w Nowym Targu, wznawia cykl wykładów połączonych z prezentacjami multimedialnymi poświęconymi historii, kulturze i tradycji naszego regionu. Jednym celów, jaki przyświeca jego pomysłodawcom jest przywrócenie nowotarskiej Bursie Gimnazjalnej statusu instytucji kultury, nauki i edukacji. Pragną oni nawiązać do przedwojennej tradycji organizowania przy udziale młodzieży, wieczorków poświęconych różnorodnej tematyce. Spotkania kierowane są w pierwszej kolejności do młodzieży nowotarskich szkół średnich, studentów PPWSZ, ale także do mieszkańców naszego miasta a także słuchaczy Uniwersytetu III Wieku.
Podejmując się ich organizacji właśnie w budynku nowotarskiej Bursie Gimnazjalnej, organizatorzy spotkań chcą przywrócić należną rangę temu szczególnemu miejscu na mapie stolicy Podhala. Ożywienie działalności w blisko 100-letnim budynku, a poprzez to przypomnienie roli jaką odegrał w procesie kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich mieszkającej w niej młodzieży, pozwoli na stworzenie kolejnej jak się wydaje interesującej oferty kulturalnej w Nowym Targu. Celem jest także ustawiczne edukowanie społeczeństwa oraz umożliwianie mu poznania jego dziejów, kultury i tradycji. Przypomnienie także zapomnianych obywateli stolicy Podhala, wydarzeń a także czerpanie z jego wielowiekowej spuścizny historycznej i kulturowej.
Przedmiotem pierwszej w tym roku prelekcji będzie temat pasterstwa na terenach położonych pod Babią Góra - tak na Orawie jak i w Zawoi. Przedstawione zostaną dzieje pasterstwa - początki i rozwój oraz dzień dzisiejszy. Warto również pamiętać, że samo pasterstwo to nie tylko wypas i źródło utrzymania ale i również cała kultura - nazewnictwo, zwyczaje, obrzędy magiczne czy wreszcie piśmiennictwo i legendy. To również temat tej prezentacji, niejako wpleciony w nurt historii babiogórskich baców.
Tą ciekawą tematykę przybliży Tomasz Urbaniec, absolwent Wydziału Filologiczno-Historycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Pracuje jako specjalista ds. Edukacji w Babiogórskim Parku Narodowym. Jest przewodnik beskidzki, członkiem PTTK, nowotarskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Towarzystwa Przyjaciół Orawy. Autor artykułów poświęconych dziedzictwu kulturowemu regionu Babiej Góry, publikowanych na łamach pisma "Pod Diablakiem" oraz w Rocznikach Babiogórskich. Współredaktor wielu publikacji Babiogórskiego Parku Narodowego, stron internetowych oraz multimedialnego przewodnika po BgPN pod nazwą "Odkrywając Babią Górę".
Początek spotkania w dn. 19 lutego (piątek) 2010 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej ul. Nadwodnia 5 I piętro w Nowym Targu.
Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Nowego Targu.
- Korale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm. 70 zł
- Spinka góralska XVIIIMetalowa średnia spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm. 260 zł
- Torebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki. Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...60 zł