Nowy Targ
Wiadomości
„Zaczarowani czytaniem – po śladach polskich świętych” – podsumowanie
Autor: Halina Szewczyk
W miniony piątek odbyło się w Szkole Podstawowej Nr 9 przy SOSW Nr 1 w Nowym Targu uroczyste spotkanie, podczas którego dokonano podsumowania realizacji tegorocznej edycji akcji edukacyjnej „Zaczarowani czytaniem”. Jest ona podejmowana w tej Szkole corocznie, już od 10 lat. Jej głównym celem jest popularyzacja głośnego czytania jako doskonałej metody stymulacji mózgu dziecka i wielostronnie wpływającej na jego rozwój, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim pomaga także przełamywać niechęć i opory przed czytaniem, które częstokroć powstały na skutek negatywnych doświadczeń niepowodzeń szkolnych. Inspiracją do podjęcia akcji były założenia ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.
Podczas przedstawionej prezentacji, zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z tym wszystkim, co udało się już wypracować na przestrzeni minionych 10 lat oraz z dokonaniami tegorocznego projektu. W każdym roku zmienia się tematyka akcji. Była już „Solilandia” poznawana z książek Beaty Kołodziej, była twórczość dla dzieci ks. Twardowskiego i Kornela Makuszyńskiego, były legendy i baśnie. Był i „Szlak Orlich gniazd w historii i legendzie”. A na rok 2018 zaplanowano z racji setnej rocznicy odzyskania niepodległości - „kroczenie” po śladach polskich Świętych. I tak przez 4 miesiące trwania akcji - oprócz głośnego czytania z jednoczesnym wykorzystaniem środków multimedialnych - były 2 dwudniowe wycieczki. To one pozwoliły wyjść niejako z przysłowiowej ławki szkolnej i „dotknąć” rzeczywistości, o której uczniowie wcześniej usłyszeli z książek. Zebrani zobaczyli na prezentacji - fotografie z miejsc, gdzie żyli Święci i gdzie byli uczniowie z SP Nr 9, a zebrało się tych miejsc niemało: Lipnica Murowana, Szczepanów, Zabawa Wał-Ruda, Bochnia, Tropie, Stary Sącz. Podczas drugiej wycieczki spędzili cały dzień w mieście nazywanym „miastem świętych” czyli w Krakowie. I tu wymienić trzeba Łagiewniki, Pałac Arcybiskupów Krakowskich (kaplica i słynne okno papieskie), kościół OO. Franciszkanów, Dominikanów, Bernardynów, kolegiatę św. Anny. Byli też na Skałce oraz w saktuarium „Ecce Homo” – u św. Brata Alberta. Odwiedzili też Czerną, gdzie żył św. Rafał Kalinowski. Tam też 26 osób przyjęło Szkaplerz Matki Bożej. W dalszej kolejności - nie mogło na pielgrzymim szlaku zabraknąć Wadowic i największego polskiego Świętego - Jana Pawła II, no i papieskich kremówek...
Kolejnym ważnym punktem realizacji projektu były 4 przeprowadzone konkursy: plastyczny, czytelniczy, recytatorski oraz konkurs wiedzy, ponieważ - jak wiadomo najlepiej uczyć się w działaniu, a jednocześnie te konkursy dają wiedzę organizatorom na temat słuszności zastosowanych metod. Należy stwierdzić, że co roku powtarza się fakt zaskoczenia nauczycieli poziomem prac, wiedzy i zaangażowania dzieci, które znają odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.
Jednym z elementów działania uczniów jest przygotowywane przedstawienie teatralne, którego premiera zawsze ma miejsce podczas podsumowania. I w tym roku uczniowie zaprezentowali spektakl, który wzruszył widownię do łez. Chociaż tytuł był dziwny „Okna, buty i kremówki” – opowiadał o świętym Papieżu Janie Pawle II. Teraz młodych artystów czeka jeszcze tournee po zaprzyjaźnionych szkołach.
Ostatnim akcentem realizowanego projektu, poprzedzającym podsumowanie było spotkanie z autorką literatury dla dzieci – p. Ewą Stadtmuller. Były to w zasadzie warsztaty, na które została zaproszona cała społeczność SOSW Nr 1. Pani Ewa nie zawiodła – jak zawsze (a była w SOSW już trzeci raz) nie przyjechała sama. Towarzyszyły jej pacynki, które przedstawiały poznane postacie świętych. No i ona przeżyła niemały szok, kiedy uczniowie nie tylko bezbłędnie rozpoznawali poszczególne sylwetki, ale też znali na pamięć i recytowali fragmenty wierszy o świętych jej autorstwa. Stoisko z pozycjami autorstwa p. Stadtmuller było gęsto oblegane przez uczniów i nauczycieli – każdy chciał mieć książkę z jej autografem, a jak się udało to nawet zdjęcie.
Po zaprezentowaniu przeprowadzonych działań i obejrzeniu premiery przygotowanego przedstawienia oraz występów laureatów konkursu recytatorskiego - nadszedł najważniejszy moment dla uczniów Szkoły Podstawowej. Bo oto w obecności rodziców i zaproszonych ważnych gości mogli wreszcie odebrać nagrody i wyróżnienia za udział w 4 konkursach. Radości i wzruszeń było wiele, a i rodzice nie ukrywali dumy ze swoich pociech.
Należy podkreślić, iż tak bogata i różnorodna realizacja jubileuszowej, tegorocznej edycji akcji edukacyjnej „Zaczarowani czytaniem – po śladach polskich Świętych” nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie ze strony Fundacji PZU. Bardzo dziękujemy!
Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU.
- Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Torebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...130 zł
- Spinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm. 290 zł
- „Zaczarowani czytaniem – po śladach polskich świętych” – podsumowanieAutor zdjęć: Halina Szewczykobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 38