Nowy Targ
Wiadomości
Uczniowie II LO na IV Ogólnopolskiej Konferencji dla młodzieży, studentów i doktorantów
Wtorek, 5 czerwca 2018 r.
Autor: Katarzyna Wyrobek
Autor: Katarzyna Wyrobek
Delegacja uczniów klasy humanistycznej II LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu uczestniczyła w IV Ogólnopolskiej Konferencji dla młodzieży, studentów i doktorantów pt. O wolności i prawach człowieka. Cena odwagi: jak bronić dobra bez karabinu? Referaty wygłosili: Paulina Michalak, Kinga Bańkosz, Maciej Horniczak i Maciej Ligęza.
Gościem specjalnym konferencji był dr Marcin Chorązki z Instytutu Pamięci Narodowej, który wygłosił referat wprowadzający w tematykę konferencji pt. Postawy ludności cywilnej wobec Niemców w czasie II wojny światowej. Udział uczniów był finansowany przez Powiat Nowotarski i Samorząd Województwa Małopolskiego.
Drugim punktem były wystąpienia prelegentów. Kinga Bańkosz i Maciej Horniczak zaprezentowali referat pt. „Spoczywajcie w pokoju. Nigdy nie powtórzymy tego błędu”- misja ICAN.
- Międzynarodowa Kampania na rzecz zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) 6 października 2017 r. otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za swoją pracę w zwracaniu uwagi na katastrofalne konsekwencje humanitarne użycia broni jądrowej i ogromne wysiłki na rzecz wprowadzenia popartego traktatem zakazu posiadania takiej broni. – mówił Maciej Horniczak.
- „Spoczywajcie w pokoju. Nigdy nie powtórzymy tego błędu” – słowa przewodnie naszego wystąpienia znajdują się na symbolicznym grobowcu w Hiroszimie, który zawiera imiona wszystkich ofiar bomby. – wyjaśniała Kinga Bańkosz.
- „Spoczywajcie w pokoju. Nigdy nie powtórzymy tego błędu” – słowa przewodnie naszego wystąpienia znajdują się na symbolicznym grobowcu w Hiroszimie, który zawiera imiona wszystkich ofiar bomby. – wyjaśniała Kinga Bańkosz.
Tematem wystąpienia Pauliny Michalak i Macieja Ligęzy była działalność organizacji o nazwie Lekarze bez Granic, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 1999 r. Prelegenci myślą przewodnią swojego wystąpienia uczynili fragment przysięgi Hipokratesa: według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu.
Spotkanie było podsumowaniem II edycji Projektu pt. „Małopolska Pamięta” polegającym na wypracowaniu modelowej wizyty studyjnej w Oświęcimiu i Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dr Alicja Bartuś z Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka zaprezentowała pracę badawczą pt. Wizyta w miejscu pamięci jako istotny element edukacji o współczesnym świecie - wyniki i wnioski z badań przeprowadzonych w 2017 r. wśród młodzieży szkół średnich.
Konferencja była doskonałą okazją do dyskusji o odwadze cywilnej i bronieniu dobra we współczesnym świecie. Na każdego uczestnika konferencji czekał też egzemplarz konstytucji RP. W spotkaniu wzięło udział 13 prelegentów, 140 uczniów i 20 nauczycieli.
Organizatorami konferencji byli: Oświęcimskie Forum Praw Człowieka/Miasto Oświęcim, Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu. Partnerzy konferencji: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Katedra UNESCO UJ, MDSM w Oświęcimiu, Instytut Naukowy Bezpieczeństwa WSB w Chorzowie, Katedra UNESCO ds. Edukacji o Holokauście UJ.
Zobacz w naszym sklepie:
- Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...300 zł
- „Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...40 zł
- Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...175 zł
Galerie zdjęć:
- Uczniowie II LO na IV Ogólnopolskiej Konferencji dla młodzieży, studentów i doktorantówAutor zdjęć: Katarzyna Wyrobekobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 8