Nowy Targ
Wiadomości
Piknik rodzinny z historią dużą i małą w tle
Wtorek, 29 maja 2018 r.
Autor: PTH NT
Autor: PTH NT
W niedzielne popołudnie na nowotarskim rynku odbywał się piknik historyczny, który towarzyszył galowemu koncertowi pt. "Z biało - czerwoną przez wieki. Nowotarżanie dla Nowotarżan". Wydarzenie poprzedzający koncert przygotowały Muzeum Armii Krajowej z Krakowa oraz Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu we współpracy z Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Breda” z Bielska Białej”.
Na stoisku przygotowanym przez Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu przygotowało plenerową wystawę czasową zatytułowaną "Uroczystości patriotyczne na drukach ulotnych". Można było na niej obejrzeć unikatowe, pochodzące ze zbiorów placówki, afisze, plakaty, zdjęcia, zaproszenia oraz notatki prasowe przybliżające uroczystości patriotyczne jakie odbywały się w drugie połowie XX w. w Nowym Targu i na Podhalu. Na dziesięciu planszach ukazane został m.in. przebieg obchodów Konstytucji 3 Maja, Odzyskania Niepodległości ale również Dni Morza, czy tez uroczystości otwarcia pierwszego lotniska turystycznego w Polsce jakie miało miejsce właśnie w Nowym Targu.
Obok wystawy muzeum przy współpracy z rekonstruktorami przygotowało prezentacje pojazdów historycznych z udziałem m.in. słynnego amerykańskiego pojazdu półgąsienicowego Halftrack a także brytyjskiego Morisa . „Samochodziarze” którzy przyjechali na nowotarski rynek bardzo szybko znaleźli wspólny język i zagłębiali się w dyskusję nad szeroko otwarta maską omawiając szczegóły konstrukcji silnika. W tym samym czasie wszystkie pojazdy były wdzięcznym tłem dla szeregu zdjęć tłumnie odwiedzających naszą strefę gości.
Dla miłośników militariów Muzeum przygotowało również niespodziankę w postaci wystawy będących w jego zbiorach pistoletów różnego typu, które „służyły” żołnierzom 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Można było zatem zobaczyć polskiego ViS-a, czechosłowacką CZ wz. 28, rosyjską TT-kę, ale także austro-węgierski pistolet Roth-Krnka M.7. Uzupełnieniem oryginalnych eksponatów młodzież mogła nie tylko zobaczyć ale także dotknąć, potrzymać polski rkm. Browning wz. 28. oraz niemiecki rkm MG-42 a ponadto założyć na głowę jeden z trzech hełmów: polski, niemiecki i słowacki.
Dla najmłodszych natomiast przygotowano warsztaty edukacyjne "Moja mała ojczyzna". W ich trakcie nasi milusińscy wykonywali własnoręcznie flagę polski oraz godło państwowe, poznając w ten sposób symbole narodowe. Dzieci chętnie brały udział w warsztatach dobrze się przy tym bawiąc i jednocześnie ucząc się także postaw patriotycznych.
Na stoisku rozdawane był także specjalne wydane karty i plakaty z sylwetkami czterech, nieco zapomnianych, ale przez pracowników muzeum przypomniane postaci, które odegrały kluczową rolę w odzyskaniu przez Nowy Targ niepodległości tj.: mjr. Otokara Brzozę Brzezinę, dr. Jana Bednarskiego, dr. Jana Tomasza Dziedzica i burmistrza Józefa Rajskiego. Pięknie wydane karty pocztowe były chętnie zabierane przez wielu nowotarżan dla, których owe postaci były zupełnym odkryciem.
Z kolei w kontenerze przygotowanym przez gości z Muzeum Armii Krajowej z Krakowa można było obejrzeć niezwykle interesującą interaktywna prezentację multimedialną poświęconą „Akcji Burza” w Małopolsce, obejrzeć mundury i wyposażenie żołnierzy polskiego podziemia, porozmawiać z rekonstruktorami z grup historycznych, przejechać się na motorze, a także zagrać w ciekawą wielkoformatową rodzinną grę planszową.
Przez całe popołudnie strefę historyczną odwiedziło mnóstwo osób, całe rodziny z dziećmi, dorośli młodzież, regionaliści, pasjonaci militariów i nie tylko. Wszyscy żywo zainteresowani mogli przenieść nie jako w czasie, i uzyskać wiele ciekawych informacji historycznych, poznać dzieje naszej małej ojczyny ale także wysłuchać szeregu ciekawych opowieści, których na próżno szukać w podręcznikach historii. Bez wątpienia była to niezwykła, ale jakże ciekawa i inna niż klasyczna w ławce szkolnej lekcja historii. Niestety pogoda, na którą nikt nie ma wpływu, przerwała niezwykle ciekawy i pouczający rodzinny piknik z historią zarówno tą wielką ale i tą naszą lokalną w tel.
Zobacz w naszym sklepie:
- Spinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm. 290 zł
- Aniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa. 10 zł
- Wisiorek "Trójeczka"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm. 50 zł
Galerie zdjęć: