Nowy Targ
Wiadomości
Nowotarżan drogi ku niepodległości, inauguracja proj. edukacyjnego
Autor: PTH NT
W piątkowe przedpołudnie 13 kwietnia 2018 r. w sali reprezentacyjnej ratusza zainagurowany został cykl otwartych wykładów dla młodzież pt. Nowotarżan drogi ku niepodległości. Jest on realizowany w ramach miejskich i powiatowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Cztery zaplanowane spotkania muzealne poświęcone będę, czterem nieco zapomnianym postaciom, które odcisnęły trwały ślad w historii miasta i regionu. Przypomniane zostaną zatem sylwetki: Dra Jana Bednarskiego – działacza narodowego, honorowego obywatela Nowego Targu; mjr. Ottokara „Brzozy” Brzeziny – Czecha z urodzenia Polaka z wyboru; dra Jana Tomasza Dziedzica – pedagoga, społecznika i działacza Spisko-Orawskiego oraz Józefa Rajskiego – polityka, działacza społecznego, burmistrza Nowego Targu.
Każde spotkanie, które prowadzi Robert Kowalski kierownik Muzeum Podhalańskiego, składa się z dwóch integralnych części. I tak pierwsza to wykład monograficzny dot. bohatera cyklu, połączony z prezentacją multimedialną. Druga, przygotowana jest w formie warsztatowej, podczas której młodzież ma możliwość obejrzenia oryginalnych dokumentów, druków ulotnych, fotografii, pamiątek pochodzących z zasobów archiwalnych nowotarskiego muzeum. Jest to zatem niepowtarzalna okazja do obcowania z wyjątkowymi "świadkami" przeszłości, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających lecz spoczywają w archiwalnych magazynach.
Cykl spotkań historycznych rozpoczęła prezentacja działalności politycznej, społecznej i zawodowej dra Jana Bednarskiego (1860-1926). Był on posłem na Sejm Krajowy, Starostą Spisko-Orawskim. Z jego inicjatywy powstały najważniejsze i funkcjonujące do dziś w Nowym Targu obiekty użyteczności publicznej: gmach Gimnazjum, budynek Bursy Gimnazjalnej, Szpital Powiatowy oraz dworzec kolejowy i linia kolejowa z Suchej Góry do Nowego Targu. Jest on także honorowym obywatelem Nowego Targu.
W drugiej części spotkania młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu, miała okazję zobaczyć obwieszczenia sygnowane przez dr Jana Bednarskiego, dokument tożsamości, dowód osobisty, przepustki do przekraczania granicy, także egzemplarz „Gazety Podtatrzańskie” z 1903 r. oraz „Gazety Podhalańskiej” z 1913 r.
Kolejne spotkania odbędą się: 11 maja 2018 r. Mjr Ottokar „Brzoza” Brzezina; 18 maja 2018 r. Dr Jan Tomasz Dziedzic oraz 15 czerwca 2018 r. Burmistrz Józef Rajski. Zainteresowanych udziałem w wykładach, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, prosi się o kontakt telefoniczny lub mailowy z muzeum.
Organizatorami cykl są: Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu oraz Polskie Towarzystwo Historyczne. Projekt dofinasowany jest ze środków Gminy Miasta Nowego Targu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm 35 zł
- Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm. 30 zł
- Wisiorek "Trójeczka"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm. 50 zł
- Nowotarżan drogi ku niepodległości, inauguracja proj. edukacyjnegoAutor zdjęć: PTH NTobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 9