Nowy Targ
Wiadomości
Patronat medialny WATRA
KULTURA DOSTĘPNA 2017 w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Nowym Targu
Autor: Halina Szewczyk
„Szlak Orlich Gniazd w historii i legendzie” to tytuł projektu, który już od ponad 3 miesięcy (od dnia 13 lutego 2017r.) jest realizowany wśród uczniów Szkoły Podstawowej Nr 9 i klasy pierwszej Publicznego Gimnazjum - szkół działających w ramach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Nowym Targu. Ów projekt stanowi wypracowaną przez minione kilanaście lat odpowiedź na zdiagnozowane problemy uczniów, ma charakter akcji edukacyjnej, która zakłada "wyprowadzenie" ucznia z ławki szkolnej i pokazanie mu świata w sposób bezpośredni, atrakcyjny i polisensoryczny, z zaangażowaniem jego uczuć i woli - w atmosferze zabawy, zdrowej rywalizacji, zorientowanej na sukces dziecka.
Do najważniejszych celów projektu zaliczyć trzeba - z jednej strony -: poznanie przez uczniów ciekawych i ważnych miejsc naszej kultury i dziedzictwa narodowego, przybliżenie im wiadomości z zakresu historii minionych pokoleń, budowanie patriotyzmu i dumy z osiągnięć naszej kultury; a – z drugiej strony - podprowadzenie uczniów do książek jako źródła wiedzy o nowych miejscach, wydarzeniach, bohaterach oraz zmiany nastawienia uczniów i przełamanie w nich niechęci do książek i czytania, która powstała w nich na skutek dotychczasowych porażek i niepowodzeń szkolnych. Tematem przewodnim tegorocznej edycji akcji jest właśnie Szlak Orlich Gniazd. Wokół tego tematu koncentrują się wszystkie działania: głośne czytanie uczniom przez nauczycieli wybranych legend i utworów o tematyce historycznej związanej z miejscami na Szlaku Orlich Gniazd. Następnie zdobyta w ten sposób wiedza zostanie "umiejscowiona" w konkrecie podczas dwudniowej wycieczki Szlakiem Orlich Gniazd. Tam uczniowie będą mogli zobaczyć i doświadczyć miejsc, które poznali wcześniej z książek czy z ekranu. Będą też uczestniczyć w lekcjach muzealnych i warsztatach. Wycieczka będzie powiązana z wyjściem do teatru, gdzie obejrzą spektakl teatralny związany tematycznie z motywem przewodnim projektu. Poczas trwania akcji dzieciaki są zaproszeni do udziału w 4 konkursach plastycznym, czytelniczym, recytatorskim oraz wiedzy. W czasie trwania projektu jego uczestnicy będą pracować nad przygotowaniem do konkursów przy wsparciu nauczycieli i terapeutów.
W ramach zaktywizowania uczniów zostanie przygotowane przedstawienie teatralne, również treściowo związane z motywem przewodnim niniejszej akcji. Jego premiera zostanie zaprezentowana podczas uroczystego finału i podsumowania akcji, który będzie miał miejsce w dniu 19 czerwca 2017r . Wtedy też zostaną przedstawione dokonania uczniów, ogłoszone wyniki przeprowadzonych konkursów i nastąpi wręczenie nagród laureatom w obecności zaproszonych gości, w tym rodziców uczniów oraz przedstawicieli lokalnych władz i massmediów. Wtedy też będzie się spotkanie ze znaną autorką m.in. właśnie literatury dla dzieci, w tym krakowskich legend i baśni – panią Ewą Stadtmuller.
Realizacja takiego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego. Dlatego z ramienia działającej w placówce - Fundacji Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 został złożony wniosek do Programu Ministra Klutury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA DOSTĘPNA w roku 2017. Projekt zyskał aprobatę Komisji konkursowej i znalazł się wśród 130 wniosków, które otrzymały dofinansowanie na 1500 zgłoszonych do Konkursu.
- Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują: Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...40 zł
- Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm. 30 zł
- Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm 30 zł
- KULTURA DOSTĘPNA 2017 w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Nowym TarguAutor zdjęć: Halina Szewczykobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 5