Nowy Targ
Wiadomości
Noc Muzeów w Bursie Gimnazjalnej
Autor: PTH NT
Wzorem lat ubiegły Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego wraz z Oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu włączyło się w organizację V Jubileuszowej Nocy Muzeów. W tą jedyną wyjątkową w roku noc, zaprosiliśmy mieszkańców miasta do odwiedzenia naszej ponad stuletniej siedziby. Dla wszystkich gości starliśmy się przygotować kilka atrakcji, dostosowanych do różnego wieku jak również zainteresowań.
Po przez wspólną zabawę chcieliśmy przybliżyć dzieje naszego gmachu, dlatego w pierwszej kolejności wyświetlaliśmy prezentację multimedialną, na której można było obejrzeć archiwalne fotografie dokumentujące barwne życie podhalańskich żaków, mieszkających wpierw w Bursie, a w okresie Polski Ludowej w Internacie. W dalszej części poprosiliśmy, aby każdy spróbował wykonać dwa spośród kilkunastu zadań sprawnościowych, jakie musiał zrealizować kandydat na mieszkańca Internatu. Jednym z nich było wyciągniecie ustami jabłka pływającego w miednicy z wodą. Dla ułatwienia zadnie wykonywano na stojąco, a nie jak oryginalnie na klęczkach na podłodze. Drugim zadaniem, z uwagi na fakt iż Nowy Targ to stolica polskiego hokeja, uczestnicy poproszeni zostali o zawiązanie sznurowadeł w rękawicach hokejowych. Całą zabawę kończył krótki quiz historyczny, który utrwalał wiedzę o historii naszego budynku.
Dla osób zainteresowanych dziejami lotniczych skrzydeł przygotowaliśmy wyjątkową wystawę historyczną zatytułowaną „Chwała bohaterom na ziemi i w powietrzu”. Poświęcona została dwóm wydarzeniom związanym z naszym regionem. Pierwszy to lot bojowy 3 września 1939 r. i zestrzelenie nad Orawką polskiego samolotu bombowego PZL P.23 Karaś. W szczątkach płonącej maszyny zginęło dwóch członków załogi. Obaj zostali pochowani przy kościółku w Orawce.
Drugi epizod lotniczy to zestrzelenie 13 września 1944 r. amerykańskiego samolotu bombowego Boening B 17 G „Latająca Forteca”, a następnie dramatyczna walka o ocielenie życia 5 lotników. Na przygotowanej wystawie, obok kilkunastu plansz omawiających w/w wydarzenia, można było obejrzeć szereg interesujących eksponatów. Można było zatem zobaczyć i dotkną ciężki karabin maszynowy, stanowiący wyposażenie strzelców boczny bombowca, metalową łopatę śmigła, fragment wieżyczki astro oraz inne elementy wyposażenia tej słynnej amerykańskiej konstrukcji. Ponadto, pokazano oryginalną kurtkę oficera oraz spodnie lotnicze jednego z pilotów, które pozostały w gospodarstwie rodziny Kąsiów na Orawie. Nie mogło oczywiście zabraknąć także archiwalnych dokumentów, fotografii oraz modeli samolotów i pojazdów związanych z tematem ekspozycji.
W innej części gmachu przygotowaliśmy swego rodzaju wehikuł czasu, który przenosił naszych gości w lata 60-te i 70-te ubiegłego wieku. Na wystawie pt. „Jak się drzewiej w internacie żyło”, pokazaliśmy sprzęt i wyposażenie jakiego używano w tamtym okresie w nowotarskim Internacie. W kolekcji znalazły się m.in. różnego typu maszyny do pisania, radioodbiorniki, projektory, czy aparaty fotograficzne. Nie zabrakło także eksponatów zwianych ze szkolnictwem i oświatą, zabytkowe meble, ławki szkolne i biurko intendentki. Na sali wygospodarowano również miejsce na ekspozycję poświęconą Przysposobieniu Obronnemu i Obronie Cywilnej, a także zaczątki nowej kolekcji zwianej z rekreacją i turystyką.
Również nasi najmłodsi goście mogli znaleźć coś dla siebie. Urządziliśmy dla nich kącik, gdzie dzieci ze swoimi rodzicami i opiekunami mogli wspólnie zagrać w dwie edukacyjne historyczne gry planszowe „Pamięć 1939” oraz „Władcy Beskidów”.
Po zakończeniu zwiedzania naszej siedziby każdy uczestnik nocy muzeów otrzymywał pamiątkową kartę korespondencyjną z wizerunkiem Bursy Gimnazjalnej ostemplowaną okolicznościową pieczęcią. Odwiedzając inne miejsca uczestniczące w tym wydarzeniu, mieszkańcy miasta i goście z poza niego, mogli skompletować cały zestaw pamiątkowych fotografii.
Noc muzeów a.d. 2015 już za nami. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli zaszczycić nas swoją obecnością. Mamy nadzieję, że nasza oferta była atrakcyjna a wrażenia wyniesione ze spotkania z Bursą i jego „duchami przeszłości” zostaną na długo w pamięci. Do zobaczenia za rok. (ROCH)
- Okładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...30 zł
- Saszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki. Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...50 zł
- Grafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł