Nowy Targ
Wiadomości
Szkolenie dla stowarzyszeń
Autor: Piotr Rayski-Pawlik, doradca Burmistrza ds. komunikacji społecznej
Konsultacja programu współpracy ze stowarzyszeniami społecznymi oraz warsztaty w zakresie prawidłowego wypełniania druków ofertowych i omówienie najczęściej popełnianych błędów przy rozliczaniu dotacji były tematami spotkania w Urzędzie Miasta zorganizowanego dla organizacji pozarządowych. W drugiej połowie listopada uruchomione zostaną konkursy dla stowarzyszeń i spotkanie zostało zorganizowane celem efektywnej współpracy w zakresie realizacji zadań samorządu przez organizacje społeczne.
Nowy Targ od wielu lat jest liderem współpracy z organizacjami społecznymi. W ramach konkursów zleca im zadania własne gminy, na które zwycięzcy konkursów otrzymują dotacje. Dotacje te są rozliczane po realizacji owych zadań. Jest ich sporo, ponieważ samorząd miejski ma obowiązki w zakresie organizacji sportu szkolnego, turystyki, szeroko rozumianej opieki społecznej obejmującej także osoby niepełnosprawne, oraz przeciwdziałania uzależnieniom. Miasto zamiast samodzielnie realizować te obowiązki, rozpisuje konkursy i biorą w nich udział organizacje specjalizujące się w danych obszarach działalności, dysponujące kadrą lepiej przygotowaną do merytorycznych działań.
Za tą metodę realizacji swoich zadań, a jednocześnie za współpracę z organizacjami społecznymi Nowy Targ był wielokrotnie nagradzany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w konkursie „Wektory Współpracy”.
W ramach piątkowego szkolenia Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji Urzędu Miasta Marcin Jagła przeprowadził warsztaty w zakresie prawidłowego wypełniania druków ofertowych na projekty składane w konkursach. Podkreślił na co zwracać uwagę żeby oferta nie została np. odrzucana z powodu błędów formalnych. Omówiony został też program współpracy miasta z organizacjami, który przyjmowany jest co roku w ramach uchwały Rady Miasta, a którego konsultacja z zainteresowanymi jest obowiązkowa.
Studium analizy przypadku najczęściej popełnianych błędów w rozliczeniach przeprowadziła Elżbieta Stępińska, Główna Księgowa UM. W ramach konkursów organizacje otrzymują bowiem podawane do publicznej wiadomości kwoty pieniężne, które następnie muszą być rozliczone zgodnie z zadeklarowanym w ofercie konkursowej celem. A to musi być dobrze udokumentowane, by zwycięzcy konkursu nie narazić na konieczność zwrotu dotacji.
- Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm. 65 zł
- Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Torebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...110 zł