Nowy Targ
Wiadomości
Zapomniani bohaterowie Powstania styczniowego
Autor: R. Kowalski
Od środy 4 września 2013 r. w hallu Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu można oglądać wystawę historyczną pt. „Zapomniani bohaterowie Powstania styczniowego z Galicji”. Ekspozycja przygotowana przez Forum Małopolskich Oddziałów PTH jest jednym z kilkudziesięciu przedsięwzięć realizowanych w ramach Programu edukacyjnego „Echa Powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca”, który to program patronatem honorowym objęli Marszałek Senatu RP, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Dotychczas ekspozycja prezentowana była w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu oraz Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy. Przygotowana wystawa poprzedza zaplanowaną na 25 września 2013 r. sesję edukacyjno-historyczną, która odbędzie się w MOK-u.
Wystawa składa się z 24 tablic, na których przybliżono sylwetki uczestników i współpracowników powstania styczniowego z Galicji. Pokazano miejsca związane z niepodległościowym zrywem roku 1863, jakie dotrwały do dziś na terenie całej Małopolski tj. dwory i pałace szlacheckie, pamiątkowe obeliski, miejsca bitew i potyczek oraz cmentarze i pojedyncze mogiły. Tablice przygotowali historycy z czterech oddziałów PTH tj. nowotarskiego - Jagoda Jurkowska, Robert Kowalski, Wacław Polakiewicz i Maciej Wawrzczak; limanowskiego – Katarzyna Drożdż; nowosądeckiego – Leszek Zakrzewski i Bogusław Potoniec; tarnowskiego – Mieczysław Czysnoka.
Wystawa została uzupełniona niezwykle cennymi eksponatami broni białej i palnej z kolekcji Jacka Wąsowicza z Jodłownika i Mieczysława Sukiennika z Limanowej oraz biżuterią powstańczą, dokumentami i prasą z kolekcji rodzinnej Heleny Romer Wąsowicz z Jodłownika. Całość dopełniły oryginalne fotografie ze zbiorów Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej w Limanowej oraz publikacje wydane w drugiej połowie XIX w. pochodzące ze zbiorów nowotarskiego Oddziału PTH i Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Targu. Wystawę historyczną, kierowaną przede wszystkim do młodzieży szkolnej, będzie można oglądać do końca wrześnie w godzinach otwarcia Miejskiego Ośrodka Kultury. Ekspozycję w MOK-u przygotowali Robert Kowalski i Szczepan Kowalski z nowotarskiego PTH.
Program edukacyjny i towarzysząca mu wystawa dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.
- Aniołek średni III
Aniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
13 zł - Naszyjnik "Miłość uskrzydla"
Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
65 zł - Zbójnickie czako
Zbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
950 zł
- Zapomniani bohaterowie Powstania styczniowegoAutor zdjęć: R. Kowalskiobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 13