Nowy Targ
Wiadomości
Wizyta czeskich studentów historii w Nowym Targu
Autor: PTH O/Nowy Targ
W ostatnich dniach w Nowym Targu gościła grupa czeskich studentów historii i filologii polskiej z Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Odwiedzili oni stolicę Podhala w ramach wyprawy naukowej obejmującej wschodnią Słowację i południową Polskę. Jest ona częścią większego projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Centrum Pro Moderních Déjin A Multikulturní Společnosti.
Program ten realizuje Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Wraz ze studentami przyjechali ich opiekunowie i wykładowcy m.in. dr hab. Tomáš Dvoŕak i dr hab. Jiří Friedl. Ten ostatni naukowo zajmuj się stosunkami polsko-czeskimi i często bywa w Polsce. Kilka razy odwiedził również Nowy Targ. W rolę przewodnika po mieście wcielił się Robert Kowalski, prezes nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.
W czasie swej wizyty w Nowym Targu studenci poznali historie miasta oraz jego związki ze Słowacją i Czechami. Warto w tym miejscu wspomnieć choćby o tym, iż w stolicy Podhala znajdują aż trzy wizerunki św. Jana Nepomucena, biskupa, jednego z czeskich ze świętych, który zginął w nurtach Wełtawy. Należy również pamiętać o postaci płk Otokara Brzozy Brzeziny – Czecha z pochodzenia, dowodzącego odziałem polskich żołnierzy, którzy w listopadzie 1918 r. zajmował koszary armii austro-węgierskiej na Czerwonym i przejął władze w mieście.
Studenci obejrzeli Rynek, Park Miejski, gmach Sokoła, kopiec wolności. Zwiedzili m.in. Muzeum Podhalańskie, kościół św. Katarzyny i św. Anny, cmentarz komunalny, Bursę Gimnazjalną, gdzie mieści się siedziba PTH oraz I Liceum Ogólnokształcące. Chwilę czas na spotkanie z gośćmi z Brna wygospodarował p. Marek Fryźlewicz Burmistrz Miasta, który oprowadził ich po Izbie Zimnej Wojny, znajdującej się w Urzędzie Miasta.
Podczas spaceru po mieście studenci poznali tragiczne dzieje społeczności żydowskiej zamieszkującej Nowy Targ. Oglądali zachowane do dziś domy modlitwy, cmentarz oraz synagogę, w której obecnie znajduje się Kino Tatry. Byli również pod ścianą straceń i zobaczyli więzienie miejskie, w którym w 1914 r. przebywał m.in. Włodzimierz Ilicz Lenin.
Na zakończenie wizyty w Nowym Targu goście skosztowali słynnych nowotarskich lodów. Na pamiątkę pobytu otrzymali materiały promocyjne o mieście i regionie oraz zaproszeniem do ponownego odwiedzenia stolicy Podhala.
- Aniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa. 13 zł
- Torebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...160 zł
- Torebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Wizyta czeskich studentów historii w Nowym TarguAutor zdjęć: Archiwum PTH O/Nowy Targobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 10