Nowy Targ
Wiadomości
Przebieg i skutki powstania styczniowego
Autor: PTH O/Nowy Targ
W środę 10 kwietnia w Auli Zespołu Szkół Technicznych im. Stanisława Staszica w Nowym Targu odbył się drugi z cyklu wykład dla młodzieży biorącej udział w konkursie historycznym pt. „Powstanie styczniowe”. Interesujący referat nt. „Przebiegu i skutków powstania styczniowego” przedstawiła mgr Jadwiga Pilch z Muzeum - Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej.
Spotkanie prowadził Szczepan Kowalski z Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Targu. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z gimnazjów i szkół ponadgimnazjlanych m.in. z Nowego Targu, Zakopanego, Szczawnicy, Zubrzycy Dolnej, Klikuszowej, Łapsz Niżnych, Starego Bystrego, Maniów.
W tym miejscu warto przypomnieć, iż wykład oraz konkurs są jednymi z kilkunastu działań podejmowanych w ramach Programu edukacyjnego pn. „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca” realizowanego przez Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego, skupiające jednostki terenowe Towarzystwa z Limanowej, Nowego Sącza, Nowego Targu i Tarnowa. Na Podhalu jesienią br. odbędzie się sesja edukacyjno-historyczna połączona z występem artystycznym, podczas której poznamy laureatów konkursów. Od lipca do października prezentowana będzie w Szczawnicy a następnie w Nowym Targu wystawa historyczna pt. „Zapomniani bohaterowie powstania styczniowego z Galicji”.
Wśród lokalnych partnerów wspierających projekt są m.in. Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Targu, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy, Miejski Ośrodek Kultury. Do współpracy włączyły się także szkoły: Zespół Szkół Technicznych im. St. Staszica w Nowym Targu, Zespół Szkół nr 3 w Nowym Targu i I Liceum Ogólnokształcące im. E. Romera w Rabce Zdroju.
Projekt edukacyjny pn. „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca”, otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Patriotyzm Jutra edycja 2013”.
- Okładka na zeszyt II
Ludowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
30 zł - SAGA - Trebunie Tutki
Tradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
40 zł - Torebka filcowa IV
Torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
130 zł
- Przebieg i skutki powstania styczniowegoAutor zdjęć: Archiwum PTH O/Nowy Targobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 14