Nowy Targ
Wiadomości
Śp. Kard. Prymas Józef Glemp – wspomnienie
Autor: UM Nowy Targ
Zmarły w środę 23 stycznia 2013 r. Ks. Prymas kard. Józef Glemp często gościł na Podhalu i w Nowym Targu. Były to nie tylko oficjalne, podczas uroczystości, ale najczęściej nieoficjalne wizyty podczas urlopów spędzanych w zakopiańskiej „Księżówce”. W Nowym Targu ostatni raz był oficjalnie 16 sierpnia 2006 r., w roku jubileuszu 660-lecia Miasta.
Podczas tej wizyty Ksiądz Prymas w Ratuszu dokonał wpisu do Księgi Pamiątkowej Miasta następującymi słowami:
„Z patriotycznym wzruszeniem podbudowanym wiarą – oraz modlitwa w Ludźmierzu – wspominamy prace współczesnego pokolenia, świadomi wsparcia znakomitych osób z przeszłości.
Życzę Zwierzchnictwu Miasta Nowy Targ i wszystkim mieszkańcom błogosławieństwa Bożego
16.VIII.2006 x. Józef kard. Glemp
Prymas Polski”
Częstym punktem jego odwiedzin na Podhalu było Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, ale też, o czym mało kto wie, Harklowa.
Ksiądz Prymas kard. Józef Glemp, o czym wiedzą wszyscy, którzy mieli okazję go poznać osobiście, pomimo piastowanych godności i urzędów, pozostał człowiekiem skromnym, bezpośrednim, pełnym ciepła i humoru, interesującym się żywo sprawami i problemami nie tylko samorządu, ale też zwykłych ludzi. Nie zapomnę, kiedy oprowadzając ks. Prymasa po nowotarskim cmentarzu zapytał o groby moich przodków i o ich życie, prosząc, aby pokazać gdzie są ich groby. Kiedy to zrobiłem, przy grobie moich pradziadków, obok kościoła św. Anny zamówił modlitwę za nich i za wszystkich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu.
Jestem przekonany, że żegnając śp. Prymasa Kardynała Józefa Glempa pozostanie on w naszej życzliwej modlitewnej pamięci, a jego zasługi dla Kościoła i Polski nigdy nie będą zapomniane. Z pewnością zaliczymy go też do grona tych osobistości, dla których Nowy Targ i Podhale nie były tylko punktami na geograficznej mapie Polski.
Spoczywaj w pokoju!
Marek St. Fryźlewicz
Burmistrz Nowego Targu
- Torebka filcowa XIV
Torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
160 zł - Ludowe etui na tablet III
Ludowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
60 zł - Zbójnickie czako
Zbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
950 zł