Nowy Targ
Wiadomości
Nowe treści w dawnych ramach
Autor: Piotr Rayski-Pawlik
Przecięcie wstęgi, poświęcenie placu przez bpa Damiana Muskusa i zainstalowanie kapsuły czasu pod kaplicą św. Jana Kantego były głównymi punktami uroczystości otwarcia zrewitalizowanego Rynku. W sobotę w południe akt przekazania kapsuły czasu został uroczyście podpisany, a po otwarciu Rynku wmurowany w jego płytę.
- Było to przedsięwzięcie, które na kilkadziesiąt lat i kilka pokoleń odmieni centralny punkt naszego miasta. Taki Rynek, jak my dzisiaj, oglądać będą nasze dzieci, wnuki i prawnuki, a może i dalsze pokolenia – powiedział Burmistrz Marek Fryźlewicz podczas uroczystości przekazania placu do użytku. - Przebudowa Rynku pomimo spektakularnego dla nas charakteru nie jest w rzeczywistości niczym niezwykłym. Wiedział o tym nasz założyciel, król Kazimierz Wielki lokując dokładnie 666 lat temu miasto i wytyczając obrąb Rynku, który niemal w niezmienionej formie i wielkości przetrwał do dziś. Wielki król wiedział, że wraz z mijającymi laty mieszkańcy będą zmieniać Rynek najlepiej przystosowując go do swoich potrzeb. On założył tylko ramy, w które następne pokolenia wkładać będą nowe treści. W ciągu tych zmian od XIV wieku przyszedł czas na nasze pokolenie. I zrobiliśmy to – podsumował Burmistrz.
Kapsuła czasu, to przesłanie do następnego pokolenia, które kiedyś będzie znów odnawiać Rynek. Oprócz podpisanego m.in. przez biskupa Muskusa, Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowę i Burmistrza aktu przekazania kapsuły, do zalutowanego miedzianego pojemnika trafiły dokumenty, książki, gazety, a także film o rewitalizacji Rynku nakręcony przez Nowotarską Telewizję Kablową oraz zdjęcia w postaci cyfrowej oraz odbitek przedstawiające m.in. Rynek przed, w trakcie i zaraz po rewitalizacji.
Przy okazji uroczystości oddania Rynku i wmurowania kapsuły do użytku zostało też oddane ustawione na trzy miesiące lodowisko działające przed ratuszem. Do godz. 14 nowotarskie dzieci będą z niego korzystać bezpłatnie m.in. w ramach lekcji wychowania fizycznego.
Prace rewitalizacyjne objęły przebudowę nawierzchni w obrębie płyty Rynku na powierzchnię z płyt granitowych, reorganizację zieleni niskiej i wysokiej wraz z ograniczeniem zieleni szczególnie wysokiej, przebudowę oświetlenia płyty Rynku wraz z oświetleniem pierzei, iluminację elementów płyty Rynku (przede wszystkim budynku Ratusza, kapliczki św. Jana Kantego) oraz fontanny, wykonanie niezbędnych przyłączy zabezpieczających realizację obiektów małej architektury, przebudowę układu funkcjonalnego w obrębie płyty Rynku, ograniczenie miejsc postojowych z zachowaniem ich niezbędnej ilości dla prawidłowego funkcjonowania Rynku (zatoki parkingowe usytuowane są na dłuższych krawędziach czworoboku placu).
Prace wykonała firma Strabag, która w przetargu zaoferowała cenę 4 mln 850 tys. Rewitalizacja Centrum Nowego Targu, w ramach której Rynek został wyremontowany to projekt unijny współfinansowany w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013. Objął on także Plac Słowackiego, Park Miejski i kilka ulic w centrum Nowego Targu. Program ten uzyskał dofinansowanie unijne kwotą ok. 12.5 mln zł przy całościowym budżecie 21 mln 700 tys. zł.
- Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne 2:21 2 Krzesane 4:26 3 Janosikowe 5:44 4 Ozwodne zbojnickie 2:24 5 Duchowe 4:55 6...40 zł
- Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Spinka góralska XIXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z srebrną małą szarotką. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm. 260 zł