Nowy Targ
Wiadomości
Finaliści plebiscytu „Aktywny 2012”. Oddaj swój głos!
Autor: MOK Nowy Targ
Przedstawiamy Państwu finalistów plebiscytu „Aktywny 2012”. W tej edycji są to: Karolina Czyżowska, Agnieszka Dzioboń i Magdalena Nawara: wolontariuszki z Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, Aleksander Kozieł i Szkolne Koło Wolontariatu Caritas przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu.
Głosowanie trwa przez cały listopad. Głosujemy poprzez kupony, które można odbierać w Sekretariacie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, al. Tysiąclecia 37. UWAGA: każdy może oddać tylko jeden głos! Warto zatem oddać swój głos świadomie.
Kim są nasi finaliści?
Karolina Czyżowska, Agnieszka Dzioboń i Magdalena Nawara: wolontariuszki z Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą
Agnieszka Dzioboń, Magdalena Nawara i Karolina Czyżowska to uczennice klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Rabce – Zdroju, wolontariuszki Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą w Rabce Zdroju. To mocna grupa osób od niemal 2 lat systematycznie zaangażowanych w pomoc Towarzystwa. Towarzystwo jest ogólnopolską organizacją posiadającą wiele trwałych osiągnięć, jednakże dzięki pracy wolontariuszy działania te realizowane są znacznie sprawniej, a organizacja może poszerzyć i zintensyfikować swoje działania.
W dotychczasowej działalności Towarzystwa wolontariuszki te brały czynny udział w rozprowadzeniu materiałów promocyjnych informujących o celach realizowanych przedsięwzięć, pomagały w biurze oraz w realizacji bieżących działań statutowych. W ostatnich miesiącach aktywnie wspierały organizację spotkania chorych i członków ich rodzin na warsztatach kulinarnych z Karolem Okrasą – przygotowały posiłki, animowały zabawy dla dzieci. W ostatnim czasie pomagały w organizacji projektu aktywizacji sportowej dla chorych na mukowiscydozę - rajdów rowerowych w Ojcowskim Parku Narodowym, podczas których pomagały w dystrybucji sprzętu rowerowego, animowaniu zabaw ruchowych i w opiece nad grupą. Siłę wolontariatu poznaliśmy, kiedy dzięki pracy tych kilku wspaniałych nastolatek wysyłkę czasopisma „Mukowiscydoza” po raz pierwszy udało się wykonać w ciągu zaledwie 2 dni, a dotychczas zajmowało nam to prawie 2 tygodnie!
Ta grupa licealistek jest silnie zmotywowana do robienia czegoś dobrego, pożytecznego. Chcą być potrzebne. Są otwarte na nowe doświadczenia zawodowe i życiowe. Czują potrzebę kontaktu z ludźmi i nawiązywania coraz to nowych znajomości. Chętnie oferują swój czas wolny naszej organizacji. Ich wspólne działania na rzecz środowiska chorych na mukowiscydozę przyczyniają się do upowszechniania pozytywnych wzorców zachowań w ich grupie rówieśniczej i zacieśniają kontakty międzyludzkie w naszej organizacji.
Aleksander Kozieł
Moje zainteresowania sztukami walki wschodu sięgają lat 80tych. W tamtych czasach ćwiczyłem przez kilka lat jedyny dostępny styl walki, karate kyokushinkai. Następnie zetknąłem się z chwytami obronnymi Kondratowicza (walka wręcz w wojsku), karate Seitedo (obecne Seido). Moje zainteresowania odnośnie walki wręcz zawsze biegły w kierunku możliwości obezwładnienia przeciwnika nie czyniąc mu przy tym szkody. Obecnie pracuje w firmie ochroniarskiej "Sezam", gdzie pełnie obowiązki kierownika ochrony sądu w Nowym Targu, oraz jestem instruktorem samoobrony, posiadam stopień trzeci dan w Jiu Jitsu. Prowadzę własną działalność pod nazwa Szkoła Walki Yamabushi, gdzie dzieci i młodzież ćwiczą Jiu-Jitsu pod moim kierunkiem. Ponadto prowadzę zajęcia z zakresu walki wręcz i technik interwencji w policealnym studium pracowników ochrony "Cobra Południe" oraz prywatnym LO przy ul. Św. Katarzyny. Szkoła Walki Yamabushi jest aktywnym członkiem S.K.K.F. AKYAMA. Wspólnie organizujemy turnieje oraz imprezy sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Wykaz aktywności z ostatnich lat:
1. Akcja wakacje na wsi w 2006r
a) zajęcia rekreacji ruchowej dla dzieci, lipiec sierpień w Ostrowsku
b) wyjazd do Zaklikowa w lipcu 2006
c) pokazy sztuk walki w Dębnie
d) Pokazy sztuk walki na jarmarku Podhalańskim
2.Rok szkolny 2007/08
a) akcja wakacje na wsi pod patronatem Wójta miny Nowy Targ
- zajęcia rekreacji ruchowej dla dzieci, lipiec sierpień w Ostrowsku
- wycieczki na strzelnice nowotarską w lipcu i sierpniu 2007
- pokazy Jiu Jitsu w Ostrowsku, lipiec 2007
- pokazy Jiu Jitsu na jarmarku podhalańskim
b) Wyjazd do Bochni na dwudniowy pobyt w kopalni połączony ze szkoleniem Jiu Jitsu
c) akcja Mikołaj 2007 połączona z treningiem
3. Rok szkolny 2008/09
a) akcja wakacje na wsi pod patronatem Wójta miny Nowy Targ
- zajęcia rekreacji ruchowej dla dzieci, lipiec sierpień w Ostrowsku
- wycieczki na strzelnice nowotarską w sierpniu 2008
b) wyjazd do Zaklikowa w lipcu 2008
c) pokazy Jiu Jitsu w Ostrowsku, sierpień 2008
d) Nowotarski Turniej Jiu Jitsu, kwiecień 2009
e) turniej o puchar Wójta Gminy Nowy Targ, maj 2009
4. Rok szkolny 2009/10
a) akcja wakacje na wsi pod patronatem Wójta miny Nowy Targ
- zajęcia rekreacji ruchowej dla dzieci, lipiec sierpień w Ostrowsku
- wycieczki na strzelnice nowotarską w sierpniu 2008
b) wyjazd do Zaklikowa w lipcu 2009
c) turniej jiu jitsu o puchar dyrektora PMOS
d) zakończenie gwiazdkowej ligi Jiu Jitsu styczeń 2009
e) turniej Jiu Jitsu w Grywałdzie maj 2010
5.Rok szkolny 2010/11
a) akcja wakacje na wsi pod patronatem Wójta miny Nowy Targ - zajęcia rekreacji ruchowej dla dzieci, lipiec sierpień w Ostrowsku
b) wyjazd do Zaklikowa w lipcu 2010
c) Mikołajkowy Turniej Jiu Jitsu o puchar dyrektora PMOS-grudzień 2010
d) zakończenie nowotarskiej ligi Jiu Jitsu marzec 2010
e) Impreza żeglarska – piknik rodzinny w Kluszkowcach dla dzieci i młodzieży czerwiec 2011
6. Rok szkolny 2011/12
a) akcja wakacje na wsi pod patronatem Wójta miny Nowy Targ - zajęcia rekreacji ruchowej dla dzieci, lipiec sierpień w Ostrowsku
b) wyjazd do Zaklikowa w lipcu 2011
c) Turniej Jiu Jitsu o puchar dyrektora PMOS-grudzień 2010
d) Mikołajkowy Turniej Jiu Jitsu o puchar dyrektora PMOS-grudzień 2011
e) Turniej Jiu Jitsu luty 2012
f) Turniej Ken Jitsu dla młodzieży marzec 2012
g) wyjazd do Zaklikowa w lipcu 2012
Szkolne Koło Wolontariatu Caritas przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu
Grupa wolontariatu działa od 2006 roku, a w tym roku otrzymaliśmy prawny status Szkolnego Koła Caritas. Obecnie koło liczy ok.100 członków. Opiekunami grupy są: Katarzyna Kubasiak, pedagog Katarzyna Pierzga, a wspomagają naszą pracę p. Dyrektor Marta Sokołowska, opiekunowie Samorządu Uczniowskiego i inni nauczyciele ZSE.
Praca nasza polega na pomaganiu ludziom w potrzebie, narażonym na wykluczenie społeczne. Szkolne Koło Caritas przeprowadziło szereg akcji pomocowych:
• 11 października odbyła się akcja ”Kup ciacho”. Młodzież przyniosła ciasto upieczone przez siebie i przeprowadziliśmy w szkole kwestę na rzecz biedniejszych i potrzebujących uczniów szkoły. Zebraliśmy 1050zł. Przeznaczyliśmy środki dla uczniów z rodzin ubogich i wielodzietnych.
• 13 października to dzień sadzenia żonkili. Otrzymaliśmy 500 cebulek żonkili z Fundacji im. Adama Worwy. Część rozprowadzono wśród uczniów i nauczycieli szkoły a resztę zasadzono w ogródku przy szkole jako Pole Nadziei.
• w czasie adwentu trwała akcja "I Ty możesz zostać Św. Mikołajem". Polegała ona na zbieraniu słodyczy i zabawek od uczniów naszej szkoły, by potem w dzień Św. Mikołaja obdarować, dzieci na oddziale szpitalnym, dzieci z uboższych rodzin na Kowańcu w kościele podczas Mszy Świętej roratnej, w domu dziecka w Szaflarach. W sumie rozdano dzieciom 120 paczek.
• 17 listopada mieliśmy w szkole akcję krwiodawstwa - Wampiriada. Przyjechał specjalny ambulans, wolontariusze oddali 13 litrów krwi.
• przed świętami 8 i 9 grudnia nasi wolontariusze zbierali żywność w sklepach ,która była rozdzielana przez członków Akcji Katolickiej przy kościele Św. Katarzyny dla najuboższych rodzin z Nowego Targu i biedniejszych uczniów naszej szkoły ( ok. 30 paczek). Przygotowano własnoręcznie kartki świąteczne i podarowano podopiecznym MOPS-U w Nowym Targu.
• 8 i 9 lutego na terenie szkoły przeprowadzono akcję Kup ciacho na zdrowie. Tym razem uczniowie przynieśli 49 świeżutkich , domowych ciast. Podczas tej kwesty zebrano 2000 zł z wykorzystaniem na zapomogi dla chorych uczniów z naszej szkoły i biedniejszych , potrzebujących wsparcia.
• 16-17 marca przeprowadzono w 5 sklepach świąteczną zbiórkę żywności. Zebrano 350 kg produktów spożywczych z przeznaczeniem na pomoc świąteczną dla uczniów szkoły oraz parafii MB Anielskiej na Kowańcu, Świętej Katarzyny w Nowym Targu i Parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sromowcach Wyżnych.
• 18 kwietnia na terenie szkoły zorganizowano kolejną akcję krwiodawstwa. Zgłosiło się aż 70 uczniów, ale krew oddało 30 osób w sumie 15 litrów krwi dla chorych onkologicznie.
• 24 kwietnia przeprowadzono kwestę na rzecz Fundacji im. Adama Worwy Pola nadziei na terenie szkoły , podczas wywiadówki z rodzicami . Zebrane pieniądze przekazano fundacji . Podczas zbiórek w całym roku zebrano ok. 3000 zł. Akcja została oplakatowana własnoręcznie zrobionymi plakatami.
• W dniach 27-30 kwiecień przeprowadzono kwestę uliczną na rzecz fundacji im. Adama Worwy. Uczestniczyło w niej 30 osób.
• 27 maja wolontariusze pomagali w organizacji festynu rodzinnego z okazji Dnia Dziecka przy parafii św. Katarzyny w Nowym Targu.
• 2 czerwca ok. 50 wolontariuszy brało udział w pielgrzymce Sursum Corda z Zakopanego-Krzeptówek do Ludźmierza.
• 1, 2 i 3 października kwestowano na terenie szkoły na rzecz fundacji im. Adama Worwy rozprowadzając cebulki żonkilowe.
• 9 października przeprowadziliśmy akcję sadzenia ogródka żonkilowego na rzecz fundacji im. Adama Worwy
• 10 października odbyła się na terenie szkoły akcja krwiodawstwa uczestniczyło w niej 60 krwiodawców , którzy oddali krew dla potrzebujących.
• na terenie szkoły zbieramy nakrętki plastykowe z przeznaczeniem na rehabilitację dla Michałka Brynczki z Frydmana. W tym roku szkolnym odwieziono 28 worków zakrętek.
• nasi wolontariusze pomagają odrabiać lekcje dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr3 na Kowańcu umilając im pobyt na świetlicy. Kilka dziewcząt pomaga w rodzinnym Domu Dziecka w Szaflarach, które prowadzą Siostry Serafitki.
• przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą wolontariusze odwiedzali starszych ludzi podopiecznych MOPS-u i pomagali im w porządkach świątecznych.
• najbiedniejsi uczniowie otrzymali stypendium socjalne z datków, które pozyskaliśmy w wyniku kwest i akcji prowadzonych na terenie szkoły.
• wolontariusze odwiedzali z piosenką, zabawą i słodyczami dzieci z Chatki w Nowym Targu, gdzie miło spędzili czas na zabawach przy ognisku, pieczeniu kiełbasek i licznych pląsach i konkursach.
Akcji jest dużo można by jeszcze wymieniać (np. gra miejska). Nasi młodzi wolontariusze chętnie biorą udział w licznych przedsięwzięciach daje im to dużo radości, uświadamia, że większa jest radość w dawaniu niż braniu, uwrażliwia na chorych, młodszych, potrzebujących, biedniejszych. Uczy pożytecznego spędzania wolnego czasu. Pokazuje jak ważną rolę w życiu spełnia wspólnota. Młodzi wolontariusze uczą się pokory, współczucia, cierpliwości i wyrozumiałości. Doceniają to ,że są zdrowi i mają bardzo dużo wszystkiego i mogą się dzielić z innymi.
Przystąpiliśmy do projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, którego finał będzie w listopadzie.
Jestem bardzo wdzięczna wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie oraz nauczycielom i dyrekcji ZSE za wszelka pomoc oraz współpracę. Opiekunowie Szkolnego Koła Caritas : Katarzyna Kubasiak, Katarzyna Pierzga.
- Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Okładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm. 30 zł