Nowy Targ
Wiadomości
Bonifikaty byłyby krzywdzące
Autor: Piotr Rayski-Pawlik
Rozmowa z Januszem Jakobiszynem, Naczelnikiem Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta o projekcie uchwały dotyczącym zmiany bonifikaty od ceny sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych przez ich najemców.
Rada Miasta odłożyła dyskusję nad projektem uchwały dotyczącym zmiany bonifikaty od ceny sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych przez ich najemców. Bonifikata przyjęta w marcu 2010 r. obecnie wynosi 80 % w przypadku jednorazowej zapłaty ceny sprzedaży i 75 % w przypadku rozłożenia ceny sprzedaży na raty. Radni podpisani pod projektem uzasadnili zmianę zachętą dla najemców z najdłuższym stażem. Czy słusznie?
- Projekt uchwały różnicował bonifikatę w uzależnieniu od terminu wstąpienia w stosunek najmu, zwiększając ją na dla najemców dla których minął dwudziesty rok najmu, w pozostałych przypadkach bonifikata ulegałaby zmniejszeniu i to prawie o 50% dla najemców dla których nie minął dziesiąty rok najmu. Należy zauważyć, że zapisy w projekcie uchwały dotyczące wstąpienia w stosunek najmu były zbyt ogólnikowe i nie uwzględniały wielu sytuacji, w których najemcy chcący wykupić mieszkanie, pomimo faktycznego zamieszkania w lokalu ponad 20 lat uzyskaliby tylko minimalną bonifikatę tj. 45 lub 40% na przykład w przypadku śmierci głównego najemcy (rodzica) i wejścia w nowy stosunek najmu dzieci, stale zamieszkałych z rodzicami nawet powyżej 20 lat, lub też kiedy rodziny zamieszkujące ponad 20 lat i posiadające umowy najmu dokonałyby zamiany komunalnych lokali mieszkalnych, w wyniku czego zawiera się nowe umowy najmu. Są to przykłady występujące bardzo często, a w tym momencie najemcy zostaliby pokrzywdzeni przez utratę wysokiej bonifikaty pomimo faktycznego zamieszkiwania w lokalach komunalnych nawet powyżej 20 lat.
Pan podczas sesji odradził głosowanie nad projektem. Dlaczego?
- Brak analizy np. ilości umów w zależności od czasu ich trwania nie dawał możliwości oceny skutków zmiany uchwały jak również brak uzasadnienia zastosowanych wysokości bonifikat uniemożliwił wydanie w tej kwestii opinii. Należy także zwrócić uwagę, że w okresie wejścia w życie uchwały z dnia 1 marca 2010 rok tj. od 4 maja 2010 roku do 30 listopada 2011 roku tj. w okresie 19 miesięcy sprzedano 40 mieszkań. Średnia sprzedaż roczna w ostatnich 10 latach wynosiła 15 mieszkań. Są to jednak sprawy bez znaczenia w kontekście liczby rodzin wymienionych w powyższych przykładach, które zostałyby pokrzywdzone przez utratę bez własnej winy prawa do wyższej bonifikaty pomimo zamieszkiwania w lokalu nawet przez kilkadziesiąt lat.
Czyli zamiast pomóc, uchwała mogła zaszkodzić?
- Akt prawa miejscowego jakim jest m.in. ta uchwała powinien być dokładnie przeanalizowany, aby nie stworzyć problemów interpretacyjnych i nie doprowadzić do niesprawiedliwego podziału mieszkańców lokali komunalnych.
Dziękuję za rozmowę.
- Torebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...70 zł
- Grafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł