Nowy Targ
Wiadomości
Kapituła „Trzeźwego Umysłu” w Nowym Targu
Autor: Piotr Rayski-Pawlik
Pełnomocnicy ds. uzależnień z różnych miast Polski, przedstawiciele Policji oraz osoby zaangażowane w kampanię „Zachowaj Trzeźwy Umysł” spotkali się w Nowym Targu na konferencji kapituły ZTU. Jak się okazuje, nasze miasto jest jednym z wzorowych przykładów realizacji profilaktyki przeciwko uzależnieniom.
Jednym z prelegentów konferencji był Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji Marcin Jagła, który opowiedział o nowotarskich działaniach w ramach kampanii ZTU. Naczelnik Jagła jest jednym jednego z najbardziej aktywnych koordynatorów kampanii w Polsce, członkiem honorowej kapituły.
Pełnomocnicy z różnych miast bardzo chwalili burmistrza miasta za otwarte serce na sprawy społeczne i zrozumienie dla konsekwentnego realizowania miejskiego programu profilaktyki. Tymczasem już po raz jedenasty ruszyła kampania "Zachowaj Trzeźwy Umysł". W tegorocznej edycji uczestniczy blisko 900 samorządów z całego kraju. Kampania "Zachowaj Trzeźwy Umysł" to realizowana od 2001 roku ogólnopolska akcja podejmująca problem profilaktyki uzależnień (alkohol, narkotyki, dopalacze).
Jednym z najważniejszych celów jest promowanie konstruktywnych postaw, zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zachowań prospołecznych. - Zależy nam na znalezieniu dobrej recepty na różne patologie, które pojawiły się wśród dzieci i młodzieży - mówi Piotr Adamski, pomysłodawca "ZTU" i szef przedsięwzięcia.
Kampania "Zachowaj Trzeźwy Umysł" to wielki projekt profilaktyczny odbywający się w małych i dużych samorządach. Polega między innymi na propagowaniu zdrowego stylu życia wśród wszystkich mieszkańców gminy. Pomagają w tym specjalnie skonstruowane i zróżnicowane materiały, przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów (ulotki, plakaty, konkursy, chorągiewki), ich rodziców (ulotki, plakaty), nauczycieli (scenariusze zajęć), kierowców (ulotki), sprzedawców alkoholu (plakaty).
Już po raz 11. do instytucji w całym kraju dotarły materiały profilaktyczne, przeznaczone dla dzieci, ich rodziców, kierowców, nauczycieli, samorządowców. Do końca listopada w szkołach i gminach będą odbywać się konkursy indywidualne i zbiorowe, festyny, wywiadówki profilaktyczne, happeningi, kontrole policyjne połączone z rozdawaniem ulotek kampanii. Nowotarski akcent kampanii rozpoczął się od spotkania z pedagogami szkolnymi, którzy w szkołach podstawowych i gimnazjach pełnią funkcje koordynatorów "trzeźwego umysłu".
- Aniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa. 16 zł
- Ludowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm 30 zł