Nowy Targ
Wiadomości
Apel o przekazanie środków finansowych dla nowotarskiej neurochirurgii
Autor: AKS
Poseł Andrzej Gut Mostowy wystosował apel o przekazanie środków finansowych na zakontraktowanie świadczeń w Oddziale Neurochirurgii w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu skierowany do Minister Zdrowia Ewy Kopacz. Apel został podpisany przez samorządowców z terenu całego Podhala oraz naczelników TOPR i GOPR.
Jak poinformowało biuro poselskie, apel ten został przekazany Minister Kopacz, poseł Andrzej Gut Mostowy rozmawiał z nią także osobiście na ten temat oraz odbył spotkanie w tym zakresie z Wiceministrem Haberem. W serwisie publikujemy treść apelu:
Apel o przekazanie środków finansowych na zakontraktowanie świadczeń w Oddziale Neurochirurgii w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu.
W dniu 28 grudnia 2010 r. otrzymaliśmy od Dyrekcji Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu budzącą nasze ogromne zaniepokojenie informację, iż Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia odmówił zakontraktowania świadczeń w Oddziale Neurochirurgii na podstawie złożonej przez Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu.
Decyzja ta jest dla nas niezrozumiała i budzi Nasz stanowczy protest, który składamy na ręce Pani Minister w imieniu mieszkańców całego Podhala, Spisza i Orawy, będących jednocześnie pacjentami nowotarskiego szpitala oraz milionów turystów, którzy odwiedzają co roku nasz subregion. Dalsze funkcjonowanie Oddziału Neurochirurgii w nowotarskim szpitalu to warunek konieczny dla zabezpieczenia zdrowia i życia pacjentów.
Proces formowania oddziału neurochirurgii był procesem długotrwałym i systematycznym. Od 2002 roku w nowotarskim szpitalu funkcjonował dyżurujący neurochirurg, natomiast w 2004 roku zakupiono specjalnie dla potrzeb wykonywania procedur neurochirurgicznych nowoczesne instrumentarium. Od 2008 roku funkcjonował Pododdział Neurochirurgii. W styczniu 2009 powstał samodzielny, pełno profilowy Oddział Neurochirurgii, który otrzymał kontrakt z NFZ. Mimo, że kontrakt, który był wydzielony z kontraktu Oddziału Urazowo Ortopedycznego był symboliczny (ok 720 000 zł/rok) oddział funkcjonował zaopatrując głównie stany zagrożenia życia, przyjmując pacjentów wymagających pilnego zaopatrzenia neurochirurgicznego z wielu małopolskich szpitali.
Stale przyjmowano ciężko chorych pacjentów z Nowego Sącza, Gorlic, Zakopanego, Limanowej, Suchej Beskidzkiej. Funkcjonowanie oddziału przy tak symbolicznym kontrakcie spowodowało wygenerowanie ogromnych bo około pięciomilionowych nadwykonań, z których zapłacono niespełna 1,7 miliona złotych.
W 2010 roku Oddział uzyskał kontrakt roczny w wysokości nieznacznie przekraczającej 4 miliony złotych. Kontrakt ten pozwolił na stabilne funkcjonowanie oddziału, jednak aby nie przekraczać limitów nałożonych przez NFZ przyjmowano głównie stany nagłe oraz stany ratowania życia.
Wbrew obiegowej opinii, iż oddział nie posiada zabezpieczenia personalnego, szpital dzięki znakomitej współpracy z Kliniką Neurochirurgii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zyskał najlepszych w Małopolsce specjalistów oraz bezpośredni nadzór merytoryczny Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie neurochirurgii profesora dr hab. med. Marka Moskały( w załączeniu pismo dyrekcji szpitala w tym zakresie oraz wykaz lekarzy). Obecnie w Oddziale Neurochirurgii w Nowym Targu wykonywane są bardzo zaawansowane procedury neurochirurgiczne, które ratują życie licznym pacjentom. W trybie pilnym operowani są pacjenci po urazach czaszkowo mózgowych, z pękniętymi tętniakami mózgu, guzami mózgu oraz chorobami kręgosłupa wymagającymi natychmiastowego zaopatrzenia.
W 2009 roku hospitalizowano ponad 1000 pacjentów, wykonano 560 zabiegów operacyjnych, natomiast w 2010 roku ilości hospitalizowanych pacjentów oraz wykonanych procedur będzie zbliżona do tej sprzed roku i ograniczona jedynie limitem nałożonym przez NFZ.
Decyzja MOW NFZ z 22 grudnia 2010 doprowadzi do dramatycznego pogorszenia dostępności mieszkańców Podhala, mieszkańców ościennych powiatów oraz licznych przebywających tu turystów do natychmiastowej, ratującej życie wysokospecjalistycznej pomocy lekarskiej.
Ilość urazów czaszkowo mózgowych spowodowanych wypadkami komunikacyjnymi na „zakopiance” i innych bardzo uczęszczanych drogach naszego regionu oraz związanych z uprawianiem narciarstwa i innych sportów jest ogromna, a brak natychmiastowej pomocy
z całą pewnością zdecydowanie pogorszy rokowanie wielu pacjentów i zwiększy prawdopodobieństwo zagrożenia ich życia.
Charakter świadczeń udzielanych przez Oddział cechuje się koniecznością natychmiastowego udzielenia pomocy i wykonania stosownych procedur. Powszechnie znane utrudnienia komunikacyjne na jedynej drodze łączącej Podhale z Krakowem wielokrotnie będą powodowały, że pomoc nie zostanie udzielona w niezbędnym dla swej skuteczności czasie. Rozwiązaniem nie może być również powszechne wykorzystywanie transportu lotniczego ze względu na generowanie olbrzymich kosztów, jak i specyfikę pogody w rejonach górskich, częstokroć uniemożliwiającej wykonywanie bezpiecznych lotów. Ponadto powstaje pytanie jak wysokie będą koszty transportu pacjentów czy to drogą lotniczą czy transportem naziemnym?
Proces likwidacji Oddziału Neurochirurgii będzie miał daleko idące niekorzystne konsekwencje dla funkcjonowania całego systemu ratownictwa w południowej części województwa Małopolskiego.
Nie bez znaczenia jest aspekt ekonomiczny odmowy kontraktowania świadczeń. Sprzęt który jest związany tylko i wyłącznie z funkcjonowaniem Oddziału Neurochirurgii kosztował przeszło 3,5 miliona złotych.
Trudno sobie wyobrazić możliwość zarządzania szpitalem w sytuacji, gdy z dnia na dzień decyzją NFZ traci się finansowanie doskonale funkcjonującego bardzo społecznie potrzebnego oddziału, na utworzenie którego wydano miliony złotych. Należy mieć na uwadze, że oferent jest jednostką sektora finansów publicznych i decyzja MOW NFZ ma wymierne negatywne konsekwencje dla gospodarki środkami publicznym. Dbałość o finanse publiczne obowiązuje wszystkich dysponentów środków i nie powinny mieć miejsca sytuacje, w których decyzje jednej jednostki powodują bezzasadne, wysokie i wymierne straty, a nawet marnotrawstwo środków innej jednostki.
Nie bez znaczenia jest też fakt że brak kontraktu spowoduje niewykorzystanie doskonale przygotowanej praktycznie i teoretyczne, wysoko wykwalifikowanej i doświadczonej kadry medycznej.
Dlatego w imieniu mieszkańców Podhala oraz 8 mln turystów i narciarzy apelujemy o podjęcie działań, które doprowadzą do przekazania środków finansowych niezbędnych do dalszego funkcjonowania Oddziału Neurochirurgii w szpitalu nowotarskim.
Andrzej Gut-Mostowy
Poseł na Sejm RP
Apel poparli:
Starosta Powiatu Nowotarskiego – Krzysztof Faber
Starosta Powiatu Tatrzańskiego – Andrzej Gąsienica Makowski
Burmistrz Miasta Nowy Targ – Marek Fryźlewicz
Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica – Grzegorz Niezgoda
Burmistrz Miasta Zakopane – Janusz Majcher
Wójt Gminy Biały Dunajec – Jacek Nowak
Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska – Stanisław Łukaszczyk
Wójt Gminy Czarny Dunajec – Józef Babicz
Wójt Gminy Czorsztyn – Tadeusz Wach
Wójt Gminy Kościelisko – Bohdan Pitoń
Wójt Gminy Krościenko n/Dunajcem – Stanisław Gawęda
Wójt Gminy Nowy Targ – Jan Smarduch
Wójt Gminy Ochotnica Dolna – Kazimierz Konopka
Wójt Gminy Raba Wyżna – Andrzej Dziwisz
Wójt Gminy Spytkowice – Franciszek Sidełko
Wójt Gminy Szaflary – Stanisław Ślimak
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Naczelnik – Jan Krzysztof
Podhalańska Grupa GOPR – Naczelnik – Mariusz Zaród
Do apelu ałączone zostało: pismo Dyrekcji Szpitala im. Jana Pawła II w sprawie personelu na oddziale neurochirurgii oraz opinia wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie neurochirurgii dotyczące dalszego funkcjonowania nowotarskiego oddziału.
- Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm. 30 zł
- Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 60 zł
- Torebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł