Nowy Targ
Wiadomości
Sprawozdanie z działalności GRH „Podhale w ogniu” za rok 2009
Autor: Robert Kowalski - Prezes Oddziału PTH O/Nowy Targ
W ostatnią sobotę 9 stycznia 2010 r. w nowotarskiej Bursie Gimnazjalnej odbyło się spotkanie noworoczne członków GRH „Podhale w ogniu”. W jego trakcie Michał Maciaszek dowódca Grupy złożył obszerne sprawozdanie z działalności Grupy w minionym 2009 roku.
Obecny na spotkaniu Robert Kowalski, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego podziękował wszystkim członkom Grupy za znaczący wkład w rozwój całego Towarzystwa. Słowa uznania dotyczyły również włożonego weń ogromnego wysiłku organizacyjnego jaki stał się ich udziałem, aby oferta Grupy, głównie edukacyjna była bogata, różnorodna i atrakcyjna dla młodego pokolenia. A że tak było w istocie, świadczyć może zamieszczone poniżej sprawozdanie z dokonań podhalańskiej grupy rekonstrukcyjnej. Liczymy, iż 2010 r. będzie równie bogaty w wydarzenia jak miony, czego życzymy wszystkich i każdemu z osobna.
Minione dwanaście miesięcy, było kolejnym ważnym okresem w działalności nowotarskiej Grupy Rekonstrukcyjnej „Podhale w ogniu”. Był to rok, w którym dokonało się szereg zmian zarówno pod względem organizacyjnym Grupy, jak również w usytuowaniu jej w strukturze organizacyjnej nowotarskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Decyzją Zarządu z lutego 2009 r. Grupa została wydzielona ze składu Komisji Historii Wojskowości, uzyskując tym samym statut samodzielnej jednostki organizacyjnej PTH, z bezpośrednią podległością Prezesowi Oddziału. Takie usytuowanie Grupy w strukturze organizacyjnej Towarzystwa, pozwoliło jej uzyskać większą autonomię i swobodę w planowaniu oraz realizowaniu działań statutowych. Ponadto, umożliwiło skierowanie większych środków finansowych, na bieżącą działalność oraz zakup niezbędnego sprzętu.
Równie istotne zmiany nastąpił w strukturze organizacyjnej samej Grupy. Decyzją dowódcy również w lutym 2009 r., utworzone zostały trzy sekcje: „Partyzancka”, „Wrzesień 39”oraz „1 Armii Wojska Polskiego”. Podział ten nie jest sztywny, bowiem członkowie poszczególnych sekcji zasilają się wzajemnie w miarę możliwości i potrzeb organizacyjnych. Wspomniany podział zdeterminował jednak przepływ środków finansowych, na doposażenie poszczególnych sekcji. Najwięcej otrzymała Sekcja „Wrzesień 39”, budowana niemal od podstaw, następnie Sekcja „Partyzancka”, a najmniej Sekcja „1 AWP”. Łącznie z budżetu PTH do Grupy trafiło ponad 8,5 tys. zł. Ponadto, Zarząd zdecydował, na wniosek Dowódcy, by całość składek płaconych przez członków Grupy, przeznaczone zostały na jej bieżącą działalność.
W okresie sprawozdawczym liczba członków Grupy się nie zmieniła i obecnie liczy 17 osób. W Sekcji „Wrzesień 39” działa sześć osób, w Sekcji „Partyzancka” jest osiem osób, a Sekcja „1 AWP” jak na razie działają trzy osoby. Na stanie Grupy znajduje się szereg replik uzbrojenia w tym m.in. 1 ckm, 2 rkm, 2 pistolety maszynowe, 6 karabinów i kilka sztuk replik broni krótkiej oraz wyposażania niezbędnego do organizacji rekonstrukcji historycznych. Ponadto, Grupa dysponuje zrekonstruowanym drewnianym szałasem partyzanckim oraz kilkoma pojazdami historycznymi.
W 2009 roku Grupa zrealizował szereg projektów edukacyjnych takich jak: pikniki, odczyty, spotkania z młodzieżą oraz rajd turystyczno-historyczny. Zorganizował kilka inscenizacji i rekonstrukcji historycznych także w Nowym Targu, jednak głównie poza stolicą Podhala m.in. w Szczawie, Ochotnicy Górnej, Piwnicznej, Katowicach oraz na Słowacji. Jej członkowie uczestniczyli również w wielu rekonstrukcja w kraju i zagranicą. Ponadto, członkowie Grupy brali udział w realizacji filmu dokumentalnego pt. „Pierwsze Virtuti”, którego producentem była lubelski Oddział Telewizji Polskiej. Wszystkie zrealizowane projekty doskonale uzupełniły ofertę nowotarskiego Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i stanowiły w miniony roku, jego poważny odsetek wszystkich inicjatyw edukacyjnych.
Kalendarium dzialan GRH Podhale w Ogniu.pdf
- Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...300 zł
- Spinka góralska XIXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z srebrną małą szarotką. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm. 260 zł
- Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Sprawozdanie z działalności GRH „Podhale w ogniu” za rok 2009Autor zdjęć: Archiwum PTH o/Nowy Targobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 20